[Relacja] BIBLIOTEKA MIEJSKA W CIESZYNIE

Wzorowi czytelnicy zostali nagrodzeni

m_dsc00424resize12 marca w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, pełniącej zadania biblioteki powiatowej, podsumowano konkurs czytelniczy „Bibliomaniak Roku 2014”. Wzorowi czytelnicy z całego powiatu spotkali się w sali konferencyjnej biblioteki, by odebrać dyplomy i nagrody. Wszystkich zebranych przywitała dyrektor placówki Izabela Kula, zaś nagrody i dyplomy wręczali burmistrz Cieszyna Ryszard Macura oraz Henryk Pieszka – naczelnik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Informacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Konkurs został podzielony na dwie kategorie. Pierwsza dotyczyła dzieci w wieku od 6 do 12 lat, zaś druga – młodzieży od 13 do 15 lat. Jak zwykle konkurs udowodnił, że na Śląsku Cieszyńskim książki nie są obce młodszemu pokoleniu i zarówno dzieci, jak i młodzież, chętnie po nie sięgają. m_dsc00392resize

– Ogromnie miło przebywać w tak zacnym gronie wzorowych czytelników bibliotek publicznych powiatu cieszyńskiego. Grono to z roku na rok się powiększa. To dzięki wam droga młodzieży, dzięki waszym rodzicom, którzy z pokolenia na pokolenie przekazują tradycję czytania i obcowania z książką, to również dzięki waszym bibliotekarzom mogliśmy się dzisiaj tutaj spotkać – mówiła podczas uroczystości Beata Parchańska, instruktor-koordynator ds. bibliotek powiatu cieszyńskiego. – Książka to temat, który w Polsce wzbudza wiele emocji, ponieważ mamy świadomość tego, że poziom krajowego czytelnictwa odbiega w sposób znaczny od tego, co dzieje się w tym zakresie w innych krajach europejskich. Ponadto pojawiają się nowe technologie i innowacyjne rozwiązania w bibliotekach gdzie książki, oprócz tych drukowanych, możemy dziś czytać także na większości urządzeń z ekranem LCD.

Jak się okazuje, w 2014 roku odnotowano w Polsce wzrost czytelnictwa o 2,5 procent w stosunku do poprzedniego roku – 41,7 procent Polaków oświadczyło, że przeczytało przynajmniej jedną książkę. Z kolei ze statystyk wynika, że najlepsi czytelnicy z naszego regionu rocznie czytają od 50 do 160 książek, czyli średnio 5 miesięcznie. Taki wynik może tylko cieszyć.

m_dsc00388resize

W nagrodę młodsza grupa miała okazję uczestniczyć w warsztatach w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, natomiast młodzież odwiedziła Książnicę Cieszyńską, gdzie została przeprowadzona bardzo ciekawa lekcja biblioteczna. Ponadto wszyscy laureaci otrzymali zaproszenie na Wieczór z Andersenem do Dream Parku w Ochabach, który razem z firmą Trumpf-Mauxion Chocolades był sponsorem konkursu.

m_dsc00471resize

Nadesłała: Miejska Biblioteka w Cieszynie