[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Świat nie jest taki zły – spotkanie z Haliną Kunicką

150409_spotkanie_halina_kunicka_0339 kwietnia br., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbyło się spotkanie z damą polskiej piosenki – Haliną Kunicką. Absolwentką prawa na Uniwersytecie Warszawskim, interpretatorką niezliczonej ilości piosenek, z których wiele stało się przebojami, by wspomnieć Orkiestry dęte, Niech no tylko zakwitną jabłonie, czy To były piękne dni. Teksty dla naszego gościa pisali tacy mistrzowie słowa jak: Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski czy Ernest Bryll. Była natchnieniem dla Zbigniewa Herberta, co uwiecznione zostało w jego poezji.

150409_spotkanie_halina_kunicka_029Wieczór poprowadziła współautorka książki – będącej bezpośrednim pretekstem wydarzenia – Kamila Drecka. Kulturoznawczyni, dziennikarka, felietonistka, autorka wywiadów, reportaży i programów telewizyjnych, takich jak Pegaz, Ogród Sztuk, Od słowa do słowa, czy prowadzony wspólnie z Krystyna Jandą Trójkąt Damsko-męski. Spotkanie rozpoczęło się od dokumentu, zrealizowanego przez p. Kamilę dla telewizji w 2014 r., w którym na temat Haliny Kunickiej wypowiadali się m.in. Magdalena Zawadzka, Czesław Majewski oraz syn piosenkarki – Marcin Kydryński.

150409_spotkanie_halina_kunicka_070

Tło rozmowy stanowiły, wyświetlane na ekranie, zdjęcia artystki i jej bliskich, z różnych okresów życia. Autorki publikacji udowodniły, że można zdobyć się na szczerość bez przekraczania granic intymności, mówić o sobie w sposób nienaruszający strefy prywatności. Postać Haliny Kunickiej jest także przykładem na to, że popularność nie wyklucza zachowania klasy i zdrowego dystansu, mimo nieraz bolesnych doświadczeń.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie