[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BĘDZINIE

Promocja książki „Tygrysica” Karoliny Ciernickiej

024 kwietnia w klubie „Pod Sową” Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyło się spotkanie autorskie z KAROLINĄ CIERNICKĄ, która zaprezentowała najnowszą książkę pt. „Tygrysica”. To, jak zapewnia dr Katarzyna Krzan z wydawnictwa internetowego e-bookowo wydającego książki Karoliny Ciernickiej, powieść obyczajowa z tłem historycznym. Jej akcja została osadzona w czasach średniowiecznych i ukazuje mentalność oraz zwyczaje mieszkańców ziem polskich w pierwszych wiekach po przyjęciu chrześcijaństwa.

Tytułową bohaterką, nazywaną przez wielu kronikarzy „Tygrysicą”, jest Agnieszka Babenberg, żona księcia Władysława II, zwanego Wygnańcem. Autorka, z zawodu historyk, uznała, że postać tej polskiej władczyni jest nieprawdopodobnie ciekawa, jednak zbyt mało znana. Energiczna, ambitna i niezwykle dumna ze swojego pochodzenia (była córką margrabiego austriackiego Leopolda III Świętego) Agnieszka Babenberg zawdzięcza to ponoć kronikarzom, w obrazach których była krytykowana i przedstawiana w niezbyt dobrym świetle. Zarzucano jej, m.in. że przyczyniła się do wygnania swojego męża, ponieważ od początku swojego panowania, chcąc doprowadzić do zjednoczenia Polski starała się namówić Władysława II do radykalnych rozwiązań względem jego przyrodnich braci.

11

Powieść, pełna epokowych wydarzeń, charakterystycznych dla średniowiecza w ciekawy sposób ukazuje budzącą się wiarę chrześcijańską, związane z nią krucjaty i wyprawy krzyżowe, zwyczaje rycerstwa i charakterystyczne dla epoki obrzędy, które zachęcają do dalszych poszukiwań i badań historii tamtych, jakże burzliwych czasów. Na kartach powieści wnikliwy czytelnik odnajdzie także wątki związane z ziemią będzińską, z którą związana jest autorka „Tygrysicy”.

2

Pochodząca z Dobieszowic Karolina Ciernicka, od kilkunastu lat mieszka w będzińskiej dzielnicy Grodźcu i jak przyznała podczas spotkania w bibliotece, bardzo zależało jej na umieszczeniu wątku jej rodzinnych ziem na łamach powieści. Stąd opisy lasów sosnowych dwunastowiecznego Będzina, nawiązania do Wojkowic i Bobrownik, a wszystko w kontekście historycznych wydarzeń oraz burzliwych dziejów uczucia Adelajdy i Bronisza Miecznikowskiego, głównych bohaterów książki.

„Tygrysica” jest trzecią, najnowszą publikacją Karoliny Ciernickiej. Wcześniejsze, „Baśnie opowiedziane przez księżyc” oraz „Księżycowe baśnie” adresowane do młodego czytelnika, zostały wydane w formie e-booków przez Wydawnictwo internetowe e-bookowo.pl. Spotkanie promujące najnowszą książkę Karoliny Ciernickiej zorganizowano w będzińskiej bibliotece pod auspicjami Prezydenta Miasta Będzina z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Nadesłała: Beata Wardęga, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie