[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

JĘZYKOWE POTYCZKI Z WIERSZAMI MARCINA BRYKCZYŃSKIEGO W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

DSCN4204Już po raz piąty w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu w dniu 7 maja 2015 roku odbył się gminny konkurs z serii „Językowe potyczki z wierszami…” dla uczniów klas trzecich. Uczestniczyło w nim 6 dwuosobowych drużyn ze wszystkich szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Siewierz. Celem konkursu była popularyzacja twórczości Marcina Brykczyńskiego.

Marcin Brykczyński to współczesny polski poeta piszący wiersze dla dzieci, ekwilibrysta, mistrz słowa. Znakiem rozpoznawczym jego poezji są błyskotliwe zabawy słowne, a wiele jego książek ma charakter edukacyjny. Napisał m.in. „Ni pies, ni wydra”, „Jak się nie bać ortografii?”, „Czarno na białym i biało na czarnym”, „W każdym z nas są drzwi do nieba”. Książka „Biały niedźwiedź. Czarna krowa” została wpisana na Listę Honorową IBBY.

DSCN4194Trzecioklasiści mieli za zadanie rozwiązać quiz, zgadując m.in. z jakiego powodu wyzionął duch, skąd była rodem krowa czy też co szkodzi rzece na cerę, szukali chochlików w wierszu, odgadywali brakujące rymy i ukryte tytuły, a także sprawdzili swoją umiejętność zapamiętania wysłuchanego tekstu.

DSCN4177W konkursie I miejsce zajęli ex aequo: Barylski Filip i Lis Wiktoria (ZSP Wojkowice Kościelne) i Gala Marcel i Góral Mikołaj (SP 2 Siewierz), II miejsce: Roch Kacper i Sularz Amelia (ZS Siewierz), III miejsce: Bendkowski Alan i Psonka Kacper (ZS Brudzowice), IV miejsce: Lebiodka Wiktoria i Zarychta Mirella (ZS Siewierz), V miejsce: Latos Natalia i Seweryn Róża (ZSP Żelisławice).

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe i słodkie upominki, które wręczyła Dyrektor MGBP Magdalena Szlachta.

Dziękujemy uczniom za udział w konkursie, a nauczycielom za przygotowanie dzieci do konkursu: Elżbiecie Bijak, Aleksandrze Bule, Elżbiecie Knapik, Urszuli Masłyce Barbarze Pawińskiej, Beacie Sarneckiej, Wioletcie Szymiec, Iwonie Urbańczyk.

DSCN4219Mamy nadzieję, że uczestnictwo w konkursie będzie dla dzieci zachętą do poznawania współczesnej poezji dziecięcej, a nagrody książkowe, które otrzymały, dadzą początek ich wielkiej czytelniczej przygodzie.

Nadesłała: Jolanta Jakubczyk-Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu