[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Grzegorz Wagner w raciborskiej bibliotece

SONY DSC„Nazywam się Wagner. Grzegorz Wagner. Moim ojcem był Hubert Jerzy Wagner, (…) mama zdobyła w 1964 roku medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Kiedy ma się takich rodziców, trudno o normalne dzieciństwo.” Tak zaczyna się książka Grzegorza Wagnera, którego gościliśmy na spotkaniu autorskim zorganizowanym w ramach Tygodnia Bibliotek.

Grzegorz Wagner – polski siatkarz, wielokrotny reprezentant kraju, szkoleniowiec. W 2014 roku napisał książkę o ojcu – Hubercie Wagnerze, legendarnym trenerze polskiej kadry, którą poprowadził na szczyt podium igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Środowisko sportowe nazywało go Katem – syn w biografii ojca wyjaśnia znaczenie tego słowa: „Kat nie ma prawa popełniać błędu – i właśnie tego mój ojciec oczekiwał od siebie i od innych. Dlatego został Katem”.

SONY DSC

Pan Grzegorz opowiedział uczestnikom spotkania o kolejnych etapach pisania książki, której głównym celem było ukazanie prawdy o ojcu – „wiele osób mi zarzucało, że książka jest zbyt odważna, ale ona po prostu jest prawdziwa”. Opowiedział także o swojej karierze siatkarskiej – najpierw w roli gracza, później szkoleniowca. Liczne pytania z sali skłaniały naszego gościa do sięgnięcia po dosyć odległe już wspomnienia, dotyczące m.in. dzieciństwa (i krótkiego okresu trenowania piłki nożnej) czy mistrzostw świata z 2002 roku. Zapytany o relacje z trenerami odpowiedział: „ja to jakoś z wszystkimi miałem pod górkę”. Obecnie pan Grzegorz sam realizuje się jako trener – prowadzi szkołę siatkarską. Podzielił się także swoimi sposobami prowadzenia treningów, przy czym zaznaczył, że w niczym nie przypomina na nich ojca.

SONY DSC

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu