[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZELADZI

Niecodzienne spotkanie

0 138W piękny, słoneczny majowy poranek przybyli do nas uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr2. Powodem wizyty było spotkanie z przesympatyczną panią Roksaną Jędrzejewską-Wróbel oraz jej przeuroczą Florką – ryjówką, bohaterką książek dla dzieci i serialu animowanego „Pamiętnik Florki”.

Autorka „Kamienicy” przeczytała drugoklasistom jedno ze swoich opowiadań zamieszczonych w książce „Siedmiu Wspaniałych i sześć innych nie całkiem nieznanych historii”. W historii o koźlątkach („Siedmiu Wspaniałych”) poruszony został problem szkolnego dręczyciela, który uprzykrza życie swoim ofiarom – młodszym kolegom. W końcu mali bohaterowie znajdują w sobie tyle siły i odwagi, aby przeciwstawić się chuliganowi. Pani Roksana znalazła świetny sposób aby zacząć z dziećmi rozmowę o tym, co się wokół nich dzieje, jakie mają problemy w szkole i poza nią. Życzliwy uśmiech oraz chęć wysłuchania ich ze strony autorki skłoniły uczniów do szczerych i poważnych rozmów.

0 153Po dyskusji nastąpił czas na spytki, autorka Florki została zasypana gradem pytań. Pomysłowość dzieciaków nie zna granic, zatem i pytania padały bardzo różne, czasami dziwne, czasami śmieszne, np. czy napisze książkę o Czeladzi lub Będzinie? W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość zapoznania się z Florką oraz lwem Lucjanem – bohaterami książek gdańszczanki oraz poznali proces powstawania książki – od samego pomysłu na nią, po wydawcę, ilustratora, aż do znalezienia książki w bibliotece. Nie obyło się oczywiście bez autografów, które autorka chętnie rozdawała – nawet na rękach uczniów. Spotkanie  z Roksaną Jędrzejewką-Wróbel odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek 2015.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi