Malowanie

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JASTRZĘBIU-ZDROJU

EkoPaka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju – artykuł

 eKOpAKAMiejska Biblioteka Publiczna w jastrzębiu-Zdroju jest jedną z 50, które biorą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań.

Jest to pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Do naszej Biblioteki będą kolejno docierać pakiety edukacyjno-zabawowe poświęcone poszczególnym surowcom. Pod hasłem #EkoPaka #ZamykamyObieg organizator zamierza pokazać zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. EkoPaka pozwoli wprowadzić najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.

Pierwsza EkoPaka pomogła przybliżyć młodym ekologom drewno – Skąd się bierze? Co z niego produkujemy? Co powstaje w wyniku recyklingu odpadów drewnianych?

W warsztatach uczestniczyły dzieci z grup przedszkolnych i szkoły. Warsztaty rozpoczęły się zabawą zainicjowaną przez animatora przy wykorzystaniu chusty animacyjnej. W dalszej części warsztatów dzieci brały udział w zabawach prowadzonych przy użyciu drewnianych zabawek. Młodzi konstruktorzy prześcigali się w pomysłach na wygląd budowli. Do prowadzenia tych aktywności wykorzystano karty zabaw. Przygotowano kącik książek o tematyce ekologicznej, lesie, drzewach oraz poradniki z pomysłami na prace wykonane z drewna. Eksperymentowanie z zabawkami dało dzieciom wiele satysfakcji, poszerzyło horyzont wiedzy i pobudziło twórczo do dalszej części spotkania jakim było czytanie książki o przygodach Pieńka, wprowadzające do rozmowy na temat drewna. Ostatnim punktem spotkań były warsztaty plastyczne polegające na wykonaniu kolorowanki XXL oraz dekorowaniu serc. Na zakończenie spotkania każda grupa otrzymała ulotki na temat drewna oraz doniczki z ziarenkami drzew.

Dzieci były otwarte na nowe wyzwania i chętnie współpracowały z animatorem. Wiedza została szybko przyswojona w oparciu o część praktyczną i teoretyczną. Cele warsztatów zostały osiągnięte i zrealizowane a dzieci poszerzyły swoją wiedzę o informacje na temat ekologii i zachowań proekologicznych. Było pożytecznie, kolorowo i zabawnie.

ZajęciaKsiążkaMalowanie

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju