rozsypanka

[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W WOJKOWICACH

Czytam sobie w bibliotece

rozsypankaW filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych odbyło się sześć spotkań w formie interaktywnych warsztatów zorganizowanych w ramach projektu „CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE”.

Pierwsze zajęcia zatytułowane „Zdobycie Antarktydy” były zrealizowane na podstawie książki Rafała Witka „Wyprawa na biegun – o ekspedycji Amundsena”. Podczas tych warsztatów dzieci dowiedziały się o człowieku, który jako pierwszy dotarł na biegun południowy oraz o historii zaciętej rywalizacji celem zdobycia bieguna południowego. Poznały jego położenie, świat zwierzęcy oraz warunki przyrodniczo-geograficzne Antarktydy. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie przez dzieci plakatów o wyprawie Amundsena.antarktyda

Scenariusz następnego spotkanie pod tytułem „Gdy pada deszcz” opierał się na książce Rafała Witka „Walizka pana Hanumana”. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy I szkoły podstawowej. Po zapoznaniu się z treścią książki rozszyfrowywali magiczne zaklęcia oraz opowiadali, co robią podczas deszczowej pogody. W czasie tych zajęć uczniowie dowiedzieli się, że na smutną i deszczową pogodę najlepsza jest fantazja. Na zakończenie warsztatów zadaniem uczestników było wymyślenie krótkiej „deszczowej” historyjki z wykorzystaniem otrzymanych rysunków.

Kolejne warsztaty odbywające się pod hasłem „Przyjaciele planety Ziemia” zrealizowane zostały w oparciu o książkę Wojciecha Widłaka „Marta i ufoludek”. Wzięło w nich udział 16 uczniów z klasy I. Zajęcia rozpoczęły się od przeczytania oraz omówieniu treści tej książki.. Następnie dzieci bawiły się „w kolory” i losowanie kart , na których była informacja na temat określonego odpadu, jego miejsca w segregacji, recyklingu i okresu rozkładu w ziemi. Podczas zajęć pierwszoklasiści nauczyły się segregowania odpadów do pojemników oznaczonych odpowiednimi kolorami. Oprócz tego poznali nowe wyrazy (odpady, segregacja, recykling) związane z tym tematem oraz ich znaczenie.

Spotkanie zatytułowane „Zabawa w maga” realizowane były na podstawie książki autorstwa Wojciecha Wilka „Syrop maga Abrakadabry”. Po jej przeczytaniu uczniowie omawiali treść książki oraz poznawali różne pojęcia związane z baśniowym Bliskim Wschodem opisanym w „Księdze tysiąca i jednej nocy”. Następnie z „literkowego syropu” dzieci układały ciekawe zaklęcia. Z tych bardzo trudnych słów wybrane zostały najciekawsze. Podczas tych „czarowań” było mnóstwo śmiechu i zabawy.

Podczas warsztatów pod tytułem „Oswajanie muru”, opartych na książce Rafała Witka „Mur” dzieci dowiedziały się o historii powstania i zburzenia muru berlińskiego. Aby lepiej się wczuć w historię bohaterki Lili sami stworzyli symboliczny mur z papieru, po czym podzielili się na dwie drużyn. Każda z nich ozdobiła napisami i rysunkami „mur” po swojej stronie. Następnie dzieci przesyłały listy na drugą stronę „muru”, zaś a zakończenie odbyło się wspólne burzenie symbolicznego muru z papieru.

Ostatnie spotkanie zatytułowane było „Podróżnicy na tropie odkryć”, zaś podstawą jego scenariusza była książka Rafała Witka „Maja na tropie jaja”. Dzieci poznawały różne ciekawe miejsca na Ziemi. Opowiadały o swoich wymarzonych podróżach po całym świecie. Z ilustracji i zdjęć różnych przedmiotów dzieci wybierały te, które mają związek z podróżowaniem oraz „pakowały” swój bagaż podróżny. Na koniec zajęć malowały swoją wymarzoną podróż.

zajeciaPodczas wszystkich warsztatów dzieci uczestniczyły w zabawach integracyjnych, ruchowych, dydaktycznych oraz manualnych. Natomiast na koniec każdych zajęć wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz materiały z logo projektu „Czytam sobie w bibliotece”.

Nadesłała: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu, Filia w Wojkowicach