Gość

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WIŚLE

Niedobowie. Zaolziański ród wiślański

GośćW Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle dnia 14 stycznia 2016 roku odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie poświęcone Rodzinie Niedobów. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć film dokumentalny oraz spotkać się z Andrzejem Niedobą, pisarzem i publicystą, autorem reportaży i sztuk teatralnych.

Inspiracją do zorganizowania spotkania była wypadająca w tym roku 110. rocznica urodzin Adama Niedoby (1906-1972), nauczyciela i wieloletniego kierownika Zespołu Regionalnego „Wisła”. Film zrealizowany przez Telewizję Polską Oddział w Katowicach z cyklu „A życie toczy się dalej…” poświęcony został wybitnym członkom rodu Niedobów: Adamowi i Władysławowi (1914-1999), który założył Scenę Polską w Teatrze w Czeskim Cieszynie, słynny Zespół Regionalny „Gorol” w Jabłonkowie oraz zainicjował tamże Gorolski Święto.plakatO współpracy braci zamieszkałych po obu stronach Olzy i rozdzielonych granicą oraz o pozostałych członkach rodu opowiadał Andrzej Niedoba, syn Adama, też związany z teatrem i literaturą. Autor wielu tekstów prasowych i dwóch książek reporterskich oraz kilku sztuk teatralnych, z których większość nie tylko była wystawiana w teatrach, ale także przekładana na języki obce. Najbardziej znaną sztuką pozostaje dramat „Kim Pani jest?”, który w wykonaniu Krystyny Jandy i Mirosławy Dubrawskiej został zrealizowany przez Teatr Telewizji i kilkakrotnie powtórzony na antenie TVP. Gość honorowy spotkania relacjonował wojenne losy stryjów, mówił o początkach i swojej pracy w telewizji oraz pracy reportera dziennikarza. Barwna opowieść zyskała ogromne brawa słuchaczy, wśród których znalazła się rodzina, przyjaciele, członkowie Zespołu Regionalnego „Wisła” i czytelnicy wiślańskiej biblioteki.

salaBiblioteka serdecznie dziękuje Panu Andrzejowi Niedobie i Rodzinie za pomoc w organizacji spotkania i zaprasza na kolejne projekcje filmowe. Dnia 18 lutego 2016 roku w bibliotece w Domu Zdrojowym można będzie zobaczyć film biograficzny o Zygmuncie Samosiuku, wybitnym polskim operatorze filmowym oraz spotkać się z jego twórcą i reżyserem Adamem Lewandowskim. Serdecznie zapraszamy!!!

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle