zajecia

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Teatr, gra i imieniny Koziołka Matołka, czyli Biblioteka inspiruje od najmłodszych lat

zajęciaW Tygodniu Bibliotek, filie raciborskiej biblioteki zorganizowały dla dzieci ciekawe, inspirujące spotkania. Filia Publiczno-Szkolna nr 5 w dzielnicy Płonia przeprowadziła grę biblioteczną „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. W zabawie wzięli udział uczniowie klas IV ZSP nr 3. Uczestnicy podzieleni zostali na cztery drużyny i mieli do wykonania trzy zadania – między innymi musieli wykazać się wiedzą nt. historii książki, znajomością swoich ulubionych lektur a także uzupełnić brakujące fragmenty cytatów lub wskazać ich autorów.

Tylko dwóm drużynom udało się w wyznaczonym czasie 45 minut wykonać wszystkie zadania, przy czym bezkonkurencyjna okazała się drużyna żółta w składzie: Julia Mazurkiewicz, Katarzyna Kilar i Jan Bulenda.

racibórz

Piątek, 13 maja okazał się radosny i na przekór porzekadłom szczęśliwy dla najmłodszych czytelników w Ocicach. Wszystko dzięki przedstawieniu „Jaś i Małgosia w Krainie Bajek” w wykonaniu działającej w bibliotece amatorskiej grupy teatralnej Bajadera, której szeregi tym razem zasilili uczniowie klasy II b.

Opowieść o urwisie i trzpiotce, którzy przez swoje łakomstwo zgubili drogę do domu, wywołała spore zainteresowanie wśród przedszkolaków. Tytułowi bohaterowie spotykają bowiem na swojej drodze inne bajkowe postaci m.in. Królewnę Śnieżkę i Czerwonego Kapturka. Nie zabrakło energetyzującej muzyki i solowych tańców, które porwały publiczność do wspólnej zabawy.

teatrzykTego samego dnia, bibliotekę w Markowicach odwiedziły dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 17 aby świętować imieniny swojego patrona Koziołka Matołka. Z tej okazji, odbył się tam konkurs wiedzy poświęcony solenizantowi. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat przygód Koziołka Matołka znanego z  książeczek Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza.

Na podstawie przygotowanego opowiadania uczestnicy rozwiązywali zadania matematyczne oraz rozpoznawali na ilustracjach polskie miasta, które odwiedzał Koziołek. Ulubionym zajęciem przedszkolaków jest układanie puzzli, więc każde dziecko miało możliwość ułożyć obrazek, przedstawiający kadry z filmu animowanego. Za swoją wiedzę i zaangażowanie, wszystkie przedszkolaki zostały nagrodzone oraz otrzymały pamiątkowe dyplomy.

zajeciaObszerne fotorelacje z poszczególnych imprez na stronie internetowej biblioteki: www.biblrac.pl

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu