ARTYSTA

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Wernisaż wystawy prac Henryka M. Korbańskiego w bibliotece

ARTYSTAW piątkowe popołudnie, w raciborskiej bibliotece odbył się wernisaż wystawy prac artysty, rzeźbiarza i rysownika Henryka M. Korbańskiego „Wśród wspomnień. Wiosenne powroty”.

Henryk M. Korbański jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (aktualnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Brał udział w indywidualnych wystawach rzeźby i rysunku, prezentował własne formy artystyczne z zakresu rzeźby i rysunku m.in. w Instytucie Polskim w Lipsku czy w Bolzano; był dwukrotnym komisarzem plenerów rzeźbiarskich w Dylakach. Ma na koncie ponad 150 odrestaurowanych obiektów zabytkowych, sakralnych i realizacji do współczesnych wnętrz.

obrazyTwórczość artysty określa się mianem biologizującego abstrakcjonizmu, podążającego w kierunku surrealistycznym. Korbański przenosi do rysunków techniki z warsztatu rzeźbiarskiego, co dodaje jego pracom specyficznej ekspresji. Na wystawie w Raciborzu, Korbański zaprezentował głównie reliefy, rysunki i kilka rzeźb.

W wernisażu wzięła również udział aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki – Elżbieta Żłobicka, która zaprezentowała swoje słowne interpretacje dzieł artysty.

prace

Wystawę można oglądać w Galerii GAWRA przy Kasprowicza 12 w godzinach otwarcia biblioteki. Serdecznie zapraszamy!

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu