[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W WOJKOWICACH KOŚCIELNYCH

Biblioteczne wakacje „Na skrzydłach przyjaźni” w Wojkowicach Kościelnych

spotkanieJak co roku w lipcu i w sierpniu w filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych zorganizowane zostały dla dzieci wakacyjne zajęcia plastyczno-literackie. Ogółem odbyło się 12 spotkań, w których uczestniczyło 22 dzieci w wieku od trzech do jedenastu lat, a łączna frekwencja wyniosła 123 odwiedzin. Wzorem lat ubiegłych zajęcia te realizowane były w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” pod hasłem „Na skrzydłach przyjaźni”. Tegorocznym motywem przewodnim wakacyjnych spotkań była więc przyjaźń.

Uczestnicy spotkań często pracowali grupowo, aby w ramach swoich drużyn nauczyć się współpracować ze swoimi przyjaciółmi. Najważniejszym celem spotkań było uświadomienie dzieciom, że wolny czas można spędzić ciekawie i przyjemnie, a przy tym bezpiecznie i zdrowo. Odbyło się wiele pogadanek dotyczących aktywnego spędzania wolnego czasu, podkreślających wartość przyjaźni, umiejętności współpracy w grupie, szukania wspólnych zainteresowań, bezpieczeństwa w sieci oraz promujących zdrowy i bezpieczny styl życia.

Dopełnieniem tematycznych pogadanek było głośne czytanie różnego rodzaju tekstów nawiązujących do tematyki spotkań. Lekturą były m.in. bajki terapeutyczne: „Bajka o dwóch ołówkach”, „Bajka o przyjaźni”, „Przyjaciel z okna obok”, „Księżniczka inna niż wszystkie”, a także teksty z książki Barbary Stańczuk „Bajki terapeutyczne na dobry dzień i jeszcze lepsze jutro”: o tolerancji, o odkrywaniu swoich mocnych stron, o tym, że razem łatwiej i przyjemniej. Z kolei podczas zajęć plastycznych powstało wiele ciekawych i oryginalnych prac, często wykonanych nietypowymi technikami. Wykorzystując swoją wyobraźnię dzieci tworzyły kolorowe gąsienice, stonogi, meduzy, akwaria, laurki, rybki, wyklejały bibułą wielobarwne motyle i kwiaty.

Młodzi czytelnicy mogli się również wykazać swoimi zdolnościami i talentami w konkursach plastycznych „Pocztówka z wakacji dla przyjaciela” oraz „Portret przyjaciela”, a że wszystkie prace były bardzo oryginalne, staranne i na wysokim poziomie, wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni nagrodami.

Podczas wakacyjnych warsztatów odbyły się trzy spotkania nawiązujące do tematyki zajęć. Dzieci uczestniczyły więc w spotkaniu z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą z Wojkowic Kościelnych, podczas którego była mowa o pracy strażaków, o wozach strażackich, o numerach alarmowych, o zachowaniu bezpieczeństwa i sposobie zachowania się podczas pożaru. Następnie strażacy przygotowali dla dzieci dużo atrakcji, w tym konkurs z wiedzy o straży pożarnej, pożarach, bezpieczeństwie i pierwszej pomocy. Rywalizacja była zacięta i o zwycięstwie musiała zadecydować dogrywka. I tak miejsce I zajął Mateusz Dydak, miejsce II Miłosz Dawczyński, miejsce III Amelia Kubik. Wszyscy uczestnicy otrzymali za udział w konkursie pamiątkowe dyplomy zaś zwycięzcy nagrody ufundowane przez Straż. Uczestnicy zapoznali się również z pełnym wyposażeniem wozu strażackiego. Zainteresowaniem cieszył się sprzęt do udzielania pierwszej pomocy czyli nosze i apteczka wozu bojowego. Młodzi strażacy zaprezentowali także strój strażacki, który każde z dzieci mogło przymierzyć.

Kolejne z zajęć poświęcone utrwalaniu przyjaźni poprowadziła pedagog Aneta Frączek z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Będzinie z siedzibą w Siewierzu. W formie zabaw integracyjno-sensorycznych oraz z wykorzystaniem technik KLANZY dzieci poznawały cechy prawdziwego przyjaciela, wartość przyjaźni i uczyły się ufać sobie nawzajem.

O bezpiecznym zawieraniu znajomości w Internecie i spędzaniu czasu w okresie wakacji poświęcone było spotkanie z policjantem młodszym aspirantem Panem Marcinem Welonem. Szczególną uwagę poświęcił problemowi bezpieczeństwa w sieci. Zwracał uwagę dzieci na zagrożenia, jakie czyhają na nie w Internecie. Uczulał dzieci, by były ostrożne w zawieraniu nowych znajomości. Opowiadał również o bezpieczeństwie na drodze, podczas jazdy na rowerze, o bezpiecznym zachowaniu się zarówno w domu jak i podczas wakacyjnych podróży, o bezpiecznej kąpieli tylko w dozwolonych miejscach i pod opieką dorosłych. Była także prezentacja wyposażenia samochodu policyjnego.

Podczas wszystkich spotkań dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści gości, bardzo chętnie zadawały pytania i brały czynny udział w praktycznych prezentacjach i pokazach. Na zakończenie wakacyjnych spotkań wszyscy otrzymali dyplom uczestnika kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” oraz książkowe nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pana Zdzisława Banasia.

 

Nadesłała: Marzena Wacławek, Filia Biblioteczna Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu w Wojkowicach-Kościelnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *