[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Świat jest pełen Superbohaterek – spotkanie z Małgorzatą Frąckiewicz

KSIĄŻKAKto zajrzał do środka Ziemi, a kto wysłał w kosmos rakietę? Kto odkrył dinozaury, a kto pierwszy wykreślił mapę dna oceanu?”

Aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania  uczniowie klas piątych z trzech szkół – ZSP nr 2, ZSP nr 3 i ZSP nr 4 – wybrali się do Filii nr 3 Ocice raciborskiej biblioteki. 8 marca odbyło się tam spotkanie autorskie z Małgorzatą Frąckiewicz.

Małgorzata Frąckiewicz jest polską graficzką, absolwentką Warszawskiej ASP. Projektuje książki dla dużych i małych. Jej najnowsza książka „Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia” została nagrodzona Piórem Fredry 2017. Na kartach „Superbohaterek” znajdziemy sylwetki czternastu kobiet, które pomogły stworzyć świat jakim go dzisiaj znamy. Wśród nich znalazły się m.in. Rosalind Franklin, Ada Lovelace czy Irena Joliot-Curie. DNA, energia jądrowa, prehistoryczne skamieliny, wi-fi – to tylko niektóre z odkryć dokonanych ciężką pracą i determinacją kobiet.

zajęcia

Oprócz biogramów „Superbohaterki” podsuwają pomysły na własne eksperymenty. Na czas spotkania biblioteka zamieniła się w pracownie naukową. Potrzebujecie zakłócacz fal radiowych? Wystarczy zwykła folia aluminiowa. Kodowanie jest trudne? Możesz zabawić się w programistkę razem z koleżanką – z pomocą zwykłej kartki i czegoś do pisania.

spotkanie

Największa zabawa kryje się jednak we własnej kreatywności. Po usłyszeniu tylu inspirujących historii uczestnicy spotkania dostali zadanie stworzenia prototypu własnego wynalazku. Inwencja twórcza zamieniła stertę śmieci w czasozmienacze, odrzutowe buty i plecaki oraz wiele innych równie odlotowych wynalazków.

Spotkanie odbyło się w ramach współpracy trzech fili bibliotecznych. W planach Filii nr 1 Studzienna, Filii nr 3 Ocice i Filii nr 5 Płonia są kolejne spotkania w ramach obchodów Roku Praw Kobiet 2018.

spotkanie

spotkanie

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu

Biblioteka wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju

 cele nierówności  pokój