[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Kreatywne czytanie – czyli po drugiej stronie książki. Spotkania z Jolantą Reisch-Klose w bibliotece

SPOTKANIENa finał Tygodnia Bibliotek gościem raciborskiej biblioteki była Jolanta Reisch-Klose. Dziennikarka i autorka książek dla dzieci spotkała się z młodymi czytelnikami w filiach na Płoni, w Brzeziu i na Ostrogu. Z kolei dla młodzieży poprowadziła warsztaty dziennikarskie w Wypożyczalni i Czytelni Naukowej.

Dzieci zaczną czytać, gdy się je tego nauczy! – przekonywała w trakcie spotkań Jolanta Reisch-Klose – autorka książek dla dzieci i dorosłych, dziennikarka i redaktorka, tłumaczka z języka angielskiego, założycielka i wykładowczyni Alternatywnej Szkoły Dziennikarstwa i Literatury, laureatka wielu konkursów dziennikarskich i literackich. Prywatnie mama 13-letniej Zuzi, z myślą o której pisze kolejne książki.

zajęcia

Na początku spotkań z uczniami szkół podstawowych pisarka opowiadała czym zajmowała się zanim zaczęła pisać książki i dlaczego w ogóle zdecydowała się na pisanie. Autorka chcąc pokazać dzieciom jak wielką posiadają wyobraźnię zaprosiła ich do udziału w zabawie tworzenia bajek na podstawie ilustracji. Na koniec spotkania dzieci zadawały pisarce liczne pytania oraz otrzymały autografy.

spotkanie

Dla starszych uczniów zorganizowano warsztaty dziennikarskie w Wypożyczalni i Czytelni na Rynku. Prowadząca – Jolanta Reisch-Klose wspólnie z młodzieżą szukała odpowiedzi na pytanie dlaczego informacja rządzi światem, jak zadawać właściwe pytania oraz dlaczego etyka jest tak ważna w zawodzie dziennikarza. Dziennikarka przeplatała liczną teorię ćwiczeniami praktycznymi – uczniowie mieli za zadanie m.in. utworzyć krótką notatkę na podstawie opowiedzianej historii czy wymyślić kilka pytań, które uczestnicy chcieliby zadać wybranej przez siebie osobie.

Obszerna fotorelacja ze spotkań na stronie internetowej biblioteki www.biblrac.pl

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu