[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W WOJKOWICACH KOŚCIELNYCH

„Bajki w zielonych sukienkach” czyli jak być Eko

dekoracjeZ okazji „Dnia Ziemi” odbyła się lekcja  na temat ekologii, ochrony zwierząt i roślin oraz segregacji surowców wtórnych. W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy II szkoły podstawowej. Zajęcia rozpoczęliśmy od czytania „Bajek w zielonych sukienkach” oraz „Bajek w zielonych spodenkach”. „Bajki w zielonych sukienkach” opowiedziały dzieciom o tym, jak w życiu codziennym wykorzystujemy dary Ziemi: że lasy dostarczają drewna, które wykorzystuje się między innymi do produkcji mebli, zabawek, papieru, że bez wody nie byłoby życia na Ziemi, a powstałe miliony lat temu pokłady węgla, ropy, gazu wykorzystuje się do produkcji energii, dzięki której mamy ciepło, oświetlenie i transport.

Dzieci z bajek dowiedziały się również, że zapasy, które magazynuje Ziemia mogą się wyczerpać, dlatego wystarczy oszczędnie wykorzystywać to co otrzymaliśmy od Ziemi. Natomiast na pytania:

  • czy wiewiórki sadzą las?
  • skąd się wzięła nazwa rusałki pokrzywnika?
  • czy czerwonolicy żółw może zaprzyjaźnić się z żółwiem błotnym?
  • dlaczego gdy świeci słońce, dżdżownice nie powinny wybierać się na wycieczki?

oraz wiele innych równie ciekawych pytań dotyczących świata przyrody uczniowie odpowiedź znaleźli w pełnych humoru „Bajkach w zielonych spodenkach”. Opowiadania zawarte w książeczkach pomogły dzieciom w sposób prosty i radosny dostrzec i zrozumieć środowisko naturalne oraz spojrzeć z szacunkiem na zwierzęta, rośliny, wodę i słońce oraz odkryć jak ciekawy i fascynujący jest świat, w którym żyjemy. W drugiej części zajęć, dzieci rysowały, kolorowały, rozwiązywały zagadki, krzyżówki, rebusy oraz sprawdzały w praktyce swoją wiedzę ekologiczną.

lekcja

Z kolei podczas zajęć plastyczno-literackich czytaliśmy książeczki z serii Przygody Fenka. Dbam o środowisko: „Sprzątanie świata”, w której Fenek z Maksem przyłączają się do akcji Sprzątania Świata, a przy okazji mają do wypełnienia… specjalną misję.

spotkanie

W „Segreguję śmieci”– Fenek uczył się o segregacji odpadów, a w opowiadaniu „Moje drzewko” Fenek postanowił zasadzić swoje drzewko. Książeczki w prosty i przystępny sposób pokazały dzieciom jak chronić i dbać o naszą Ziemię. Wywiązała się też dyskusja, co można zrobić, aby Ziemia była bezpieczna i czysta. A swoją wiedzę sprawdzały uczestnicząc w quizach ekologicznych oraz rozpoznawały oznaczenia pojemników na różne odpadki. W części plastycznej zajęć wykonały „ekologiczne pawie” oraz plakaty „Nasza Ziemia”.

Nadesłała: Marzena Wacławek, Filia biblioteczna Wojkowice Kościelne