[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Jubileusz

spotkanie12 grudnia w Książnicy Beskidzkiej odbyła się wyjątkowa uroczystość – bielska biblioteka świętowała jubileusz 145-lecia czytelnictwa w Bielsku i Białej oraz 70-lecie istnienia biblioteki publicznej.

Wśród zaproszonych gości byli reprezentanci posłów na Sejm RP, przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, władz miasta Bielska-Białej, powiatu bielskiego, radni, dyrektorzy bibliotek, przedstawiciele duchowieństwa. Nie zabrakło również tych, którzy od lat tworzą bibliotekę, pomagają czytelnikom odkryć ich pasje literackie, prowadzą zajęcia, sprawiają, że biblioteka jest miejscem przyjaznym i otwartym dla każdego – pracowników.

spotkanieJako pierwszy głos zabrał dyrektor Książnicy Beskidzkiej, Bogdan Kocurek, który mówił o historii powstania biblioteki, o stanie czytelnictwa, o tym, jak wielką rolę odgrywa Książnica Beskidzka w naszym mieście. Podkreślił, że ze zbiorów bielskiej biblioteki korzystają czytelnicy w każdym wieku. Najmłodszy ma bowiem 7 miesięcy, a najstarszy 102 lata.

spotkanie

Głos zabrali zaproszeni goście, życząc dyrektorowi i pracownikom kolejnych sukcesów.

Z okazji jubileuszu wręczono także odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta RP  (Złote Medale za Długoletnią Służbę), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Zasłużony dla Kultury Polskiej), a także Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego (Złote i Srebrne Medale za Zasługi dla Województwa Śląskiego).

Jubileusz uświetnił występ duetu gitarowego Angel Duo tworzonego przez braci Aleksandra i Kamila Aniołów.

jubileusz

Na zakończenie uroczystości odbył się wernisaż prezentowanej w bibliotece wystawy szopek bożonarodzeniowych z kolekcji Ojca Nikodema Gdyka z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów).

Z okazji jubileuszu przygotowana została również wystawa prezentująca historię Książnicy Beskidzkiej na przestrzeni lat, którą można oglądać do stycznia 2019 roku.

Nadesłała: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej