[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Co ma luty w zwyczaju? – czyli krótki przewodnik po nietypowych świętach oraz bibliotecznych atrakcjach”.  Ferie w Książnicy Beskidzkiej

ferieTegoroczne ferie zimowe obfitowały w wiele wyjątkowych Dni, które od jakiegoś czasu z sukcesem zadomowiły się w naszych kalendarzach. Znalazło to odzwierciedlenie w programie Ferii w Bibliotece, przygotowanym przez Książnicę Beskidzką, a adresowanym do dzieci i młodzieży z terenu Bielska-Białej. W gmachu głównym Książnicy Beskidzkiej oraz w placówkach filialnych odbywały się różnorodne zajęcia, zabawy i spotkania z młodymi czytelnikami, a ich zwieńczeniem był bal karnawałowy, na którym, wśród wielu innych atrakcji, rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszą maskę karnawałową.

W Straconce, jednej z dzielnic naszego miasta, pierwszy tydzień bibliotecznych ferii upłynął pod znakiem kończącego się karnawału. Dzieci poznały historię i współczesność karnawału weneckiego oraz rodzime tradycje  i zwyczaje związanych z zapustami na wsi i w miastach, a wreszcie samodzielnie zaprojektowały i wykonały maski na ogłoszony przez Książnicę konkurs.

bal

Drugim motywem przewodnim zajęć były Walentynki. Z tej okazji przeprowadzono w bibliotece loterię pod hasłem „Randka w ciemno z książka”, w trakcie której dzieci losowały przygotowane i zapakowane wcześniej  książki-prezenty. Na koniec tygodnia wypadł Światowy Dzień Kota. Tego dnia zawitały do bibliotecznej filii przedszkolaki wraz ze swymi pluszowymi kocimi ulubieńcami. Dzieci pochwaliły się dużą wiedzą i wielką sympatią dla domowych oraz dzikich kotów, żywo zainteresowały się przygotowaną literaturą dziecięcą związaną z tym tematem. Starsze dzieci uczciły ten dzień wykonując maskotki kotów z kolorowej włóczki.

kot

W drugim tygodniu ferii, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, uczestniczące w bibliotecznych zajęciach dzieci zapoznały się z ciekawostkami na temat języka polskiego, trudnościami, jakie napotykają uczący się go cudzoziemcy, wzięły też udział w konkursach ze znajomości archaizmów w naszym języku oraz próbowały swych sił
w kontakcie z wierszami doskonalącymi wymowę i dykcję (m.in. „Wierszyki łamiące języki” M. Strzałkowskiej).

spotkanie

Nadesłała: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej