[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KATOWICACH

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 Każdego roku, już od 24 lat, 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Fotorelacje z obchodów święta, z najdalszych nawet zakątków Świata, obiegają Internet i nierzadko zachwycają pomysłowością organizatorów. Katowice nie pozostają w tyle! Tradycją święta jest organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach czytelniczy happening Głośno o książkach!, w tym roku odbywający się na Placu Kwiatowym na Rynku. Bibliotekarze, bogato zaopatrzeni w książki dla dzieci, młodzieży, dorosłych, dla miłośników romansów, kryminałów czy poezji, zachęcali przechodniów do włączenia się do zabawy. Każdy, kto odważył się przeczytać do mikrofonu fragment wybranej przez siebie książki, otrzymał ją od Biblioteki w prezencie. Okazuje się, że miłość do literatury przezwycięża strach przed publicznymi wystąpieniami – chętnych do czytania było tak wielu, że ustawiali się w kolejce. Ci, którzy wyjątkowo porywająco odczytywali fragmenty, otrzymywali prócz książek czerwone róże – symbole święta, a dzieci  – pamiątkowe przypinki biblioteczne.

Ale książka, na co pragnęliśmy zwrócić tego dnia uwagę czytelników, to nie tylko „czarny druk”. To również dzieło zapisane wypukłym pismem punktowym – alfabetem Braille’a. Nasi czytający obdarowani zostali brajlowskimi zakładkami do książek, mieli także okazję zobaczyć jak wygląda brajlowska maszyna do pisania. Pan Czesław, na co dzień pracownik Oddziału Książki Mówionej w Filii nr 1, gdzie znajduje się bogaty księgozbiór dla osób niewidomych i niedowidzących, na specjalne życzenie czytelników zapisywał alfabetem Braille’a podyktowane przez nich zdania – do zabrania na pamiątkę.

Tego dnia rozdaliśmy na katowickim Rynku kilkaset książek i ponad sto róż, ale nie była to jedyna biblioteczna akcja w ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Po południu, w Filii nr 11 przy ul. Grażyńskiego 47, odbył się drugi happening – Zaczytaj się ze mną… – którego ideą było zachęcenie czytelników do aktywnego promowania czytania przez nich samych. Osoby odwiedzające w tym dniu Bibliotekę zachęcaliśmy do przynoszenia ze sobą swoich ulubionych książek. Czytając na głos najciekawsze fragmenty, zachęcali oni innych do poznania nowych dzieł. Happening ten cieszył się ogromną popularnością; okazuje się, że czytelnicy bardzo chętnie dzielą się swoimi czytelniczymi fascynacjami. Aktywny udział w akcji wzięli również m.in. przewodniczący Rady Miasta Maciej Biskupski, radna Rady Miasta Beata Białowąs, a także przedstawiciele Rad Jednostek Pomocniczych – Krzysztof Kraus i Dawid Durał.

Czytelniczą fetę zakończyliśmy spotkaniem autorskim z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi. Zdobywający coraz większą popularność autorzy etnokryminałów opowiedzieli m.in. o tym, jak wygląda pisanie w małżeńskim duecie, w jaki sposób kreują sylwetki swoich bohaterów oraz dlaczego prawdziwe, wyraziste miejsca stanowią ważne tła dla ich powieści. Zdradzili również czy mają pisarskie plany na najbliższe miesiące…

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to niewątpliwie jedno z najważniejszych świąt łączących czytelników i pisarzy ze wszystkich zakątków Ziemi. Za sprawą Miejskiej Biblioteki Publicznej także Katowice mogą poszczycić się mianem miasta o wciąż rosnącym znaczeniu na czytelniczej mapie Świata.

Katowice