Wszystkie wpisy, których autorem jest Redaktor 2

[Zapowiedź] Biblioteka Śląska w Katowicach

Baner z szaroniebieskim tłem i ciemnoróżowymi rozmazanymi kropami, poza tym cienkie żółte linie. Czarne napisy z informacjami na temat spotkania (data, miejsce itd.)

W stronę empatii. Wspomnienie o Lidce Ostałowskiej

28 lutego 2024 r., godz. 18.00
Biblioteka Śląska, hol główny, plac Rady Europy 1, Katowice

Spotkanie poświęcone Lidce Ostałowskiej, podczas którego porozmawiamy o jej twórczości, ale i empatycznym pisaniu i zaangażowanym reportażu. Ostałowska pisała o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych. We wspólnym gronie poczytamy też fragmenty jej książek i artykułów. Wiele z nich powstało na Śląsku a sama reportażystka była związana z katowicką „Gazetą Wyborczą”.

W spotkaniu wezmą udział: Michalina Bednarek, Anna Cieplak, Dariusz Kortko, Artur Madaliński
Prowadzenie: Marcin Musiał.

Czytaj dalej [Zapowiedź] Biblioteka Śląska w Katowicach

[Zapowiedź] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Baner z różowym tłem oraz fotografią przedstawiającą książkę "Nie damy się wysiedlić". Poza tym na banerze znajdują się teksty z informacjami na temat spotkania (data, miejsce itd.)

Promocja książki „Nie damy się wysiedlić” – spotkanie z Karoliną Jakoweńko i Tomkiem Grząślewiczem

27 lutego 2024 r., godz. 18.00
Biblioteka Śląska, sala Parnassos, plac Rady Europy 1, Katowice

„Nie damy się wysiedlić. Bojowniczki i bojownicy w gettach w Będzinie i Sosnowcu” pod redakcją Tomka Grząślewicza i Karoliny Jakoweńko to dwujęzyczna (polski i angielski) publikacja przygotowana z okazji 80. rocznicy likwidacji zagłębiowskich gett. Praca zbiorowa składa się z bogato ilustrowanych, uzupełnionych o teksty historyczne i źródłowe 170 biogramów bojowniczek, bojowników, działaczek i działaczy Żydowskiej Organizacji Bojowej i innych organizacji młodzieżowych (Haszomer Hacair, Hanoar Hacijoni, Dror, Gordonia), działających na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, które przed wybuchem II wojny światowej było jednym z najliczniejszych skupisk żydowskich w II Rzeczpospolitej. Autorzy, wykorzystując nieznane szerzej relacje świadków, przywołują historie bohaterskich młodych ludzi sprzed 80 lat i oddają im głos.

Czytaj dalej [Zapowiedź] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

[Zapowiedź] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Baner odcieniach granatu/chabru i różu. U góry w prawym rogu zdjęcie retro przedstawiające 3 kobiety (zbliżenie na głowy). Gdzieniegdzie ozdobniki florystyczne. U dołu po lewej stronie mała okładka książki Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych. Na chabrowo/granatowym tle teksty promujące wydarzenie.

Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych – promocja projektu i publikacji dr Moniki Glosowiz

Zapraszamy 8 lutego 2024 r. godz. 18.00 na spotkanie z dr Moniką Glosowitz, pomysłodawczynią i koordynatorką inicjatywy oraz Celiną Bluszcz i Magdaleną Gościniak, bohaterkami projektu „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”.

W „Pamiętnikach kobiet z rodzin górniczych” wybrzmiewają konkretne głosy, których nikt nie komentuje, nie zagaduje, nie opisuje, nie tłumaczy w imieniu autorek. Głosy te dopowiadają się nawzajem, oświetlają, powtarzające się doświadczenia wybrzmiewają jak refreny, przykuwając naszą uwagę w miejscach wspólnych przeżyć, akcentując elementy historii zbiorowej. Afirmowana jest w tych opowieściach przede wszystkim siła kobiet, ich sprawczość i solidarność w obliczu gospodarczych, społecznych, narodowościowych, etnicznych tragedii, zapaści i konfliktów.” – ze wstępu dr Moniki Glosowitz.

Czytaj dalej [Zapowiedź] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

[Zapowiedź] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Baner w tonacji żółto-czarnej. Czarne tło, po lewej stronie stos książek (okładka również w barwach czarno-szaro-żółtych z białymi napisami). Po prawej strony banerka białe i żółte napisy "Na poddaszu czy w podziemiu? WIelogłos o Śnialni. Rafał Księżyk, Anna Cieplak, Joanna Szweda, Sara Nowicka. 30.01.2024.Godz. 18.00. Biblioteka Śląska, Sala Parnassos, pl. Rady Europy 1, Katowice"

Zapraszamy na spotkanie 30 stycznia 2024 roku o godz. 18.00.

„Śnialnia. Śląski underground” Rafała Księżyka, publikacja o grupie Oneiron i osobowościach związanych z pracownią przy ul. Piastowskiej 1 w Katowicach będzie tematem spotkania, w którym wspólnie z autorem, udział wezmą Anna Cieplak i Joanna Szweda. Prowadzenie: Sara Nowicka.

„Alchemia, psychodelia i buddyzm w artystycznej enklawie na Górnym Śląsku – Rafał Księżyk powraca z polifoniczną, osadzoną w śląskich realiach opowieścią o tym, co wydawało się eskapizmem, a zmieniło rzeczywistość.” – opis ze strony wydawcy.

Wstęp bezpłatny.

[Zapowiedź] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Banerek w orientacji poziomej w barwach niebiesko-pomarańczowych. Z lewej strony widoczna okładka książki Sztuczny miód (również w takich kolorach). Po środku banera tekst z informacjami dotyczącymi wydarzenia, w prawym górnym roku kolorowe zdjęcie uśmiechniętej autorki (brązowe włosy do ramion, jasna bluzka). Zdjęcie to ma kształt koła, u jego dołu umieszczono 2 żółte kwiaty.
W prawym dolnym rogu małe białe logo Urzędu Marszałkowskiego oraz Biblioteki Śląskiej, w dolnym lewym rogu małe logo wydawnictwa WAB.

Wydawnictwo W.A.B. oraz Biblioteka Śląska zapraszają na spotkanie autorskie z Sabiną Waszut z okazji premiery książki „Sztuczny miód”, które odbędzie się 29 stycznia 2024 r. o godz. 18.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Rozmowę z autorką poprowadzi Marta Paluch.

„«Sztuczny miód» to przywołująca wspomnienia oraz poruszająca opowieść o tym, jak żyło się u schyłku PRL-u na Śląsku. Zima roku 1980. Baśka i Marylka są pielęgniarkami, pracują w szpitalu w Katowicach. Barbara ma męża milicjanta, eleganckie M-3. Chętnie chodzi do kina, spotyka się z koleżankami. Uważa się za nowoczesną kobietę. Marylka ma typową, dużą i zżytą ze sobą śląską rodzinę. Jej mąż pracuje w kopalni Wujek i działa w Solidarności. Gdy wybuchają strajki, te dwie zwykłe, a jednocześnie silne i niezależne kobiety stają przed życiowymi dylematami. Jak ochronić bliskich? Jak znaleźć w tym wirze historii i codzienności miejsce na miłość i bliskość?” – opis ze strony wydawcy.
W księgarniach od 24 stycznia 2024 roku.

Wstęp bezpłatny.

[Ferie] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Kolaż przedstawiający 4 różne stosy książek (w odcieniach szarości) na fioletowo-żółtym tle. Fiolet w tle jest aplą (jest jednorodny), która w dolnej części pokryta jest poziomymi żółtymi mazami. Na środku widnieje biały naspis (font bezszeryfowy) "Ferie w Bibliotece Śląskiej".

Już za niedługo ferie! Zapraszamy na zajęcia do Biblioteki Śląskiej! „Inter Libros” to oferta edukacyjna obejmująca pokazy, prelekcje i prezentacje, skierowana do wszystkich pragnących poznać bogate zbiory Biblioteki Śląskiej. Zapisy na inspirujące spotkania wśród książek: tel.: +48 32 208 38 83, e-mail: zbiory.specjalne@bs.katowice.pl

Warsztaty literacko-artystyczne dla grup w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej poświęcone sztuce inspirowanej żywiołami, sięgające źródeł powstania twórczości w ogóle. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: domoswiatowy@bs.katowice.pl

Wszystkie zajęcia są bezpłatne, kierowane do grup zorganizowanych.

[E-booki] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. RYSZARDA KINCLA W RACIBORZU

Czytniki Kindle w Raciborskiej Bibliotece

Wraz z nadejściem wiosny do Biblioteki na ul. Kasprowicza 12 trafiły czytniki renomowanej marki Amazon Kindle Paperwhite do wypożyczenia przez czytelników. Ich pojawienie się jest rezultatem współpracy biblioteki, firmy Legimi oraz Fundacji Powszechnego Czytania realizującej projekt „Książka chroni” mającego na celu pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zaangażowało się w niego wiele osób oraz firm w Polsce i na świecie. Nie zawiedli też wydawcy z Ukrainy, którzy pospieszyli z przekazaniem książek dla uchodźców w Polsce.

Zarówno aktywni, jak i potencjalni czytelnicy biblioteki, którzy przyjechali do naszego kraju po agresji rosyjskiej, dzięki darowiźnie Fundacji będą mogli skorzystać ze zbioru prawie 2000 ebooków i audiobooków w języku ukraińskim dostępnych w abonamencie bibliotecznym Legimi. Oferta Legimi zawiera mnóstwo kryminałów, romansów, literatury obyczajowej, reportaży, biografii oraz książek dla dzieci i młodzieży. Katalog Legimi to także ponad 177.000 pozycji języku polskim.

By wypożyczyć czytnik wraz z kodem dającym dostęp na 30 dni do katalogu Legimi, należy zgłosić się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu na ul. Kasprowicza 12.

Fundacja Powszechnego Czytania powstała w 2018 roku i stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce.

Legimi to platforma z ebookami, audiobookami i synchrobookami dostępnymi w modelu abonamentowym. Współpracuje z blisko 1000 bibliotek w Polsce i zagranicą.

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Czytam w Klubie

Filia nr 10 w Markowicach  raciborskiej biblioteki zorganizowała akcję czytelniczą z udziałem piłkarzy z UKS Arka Markowice oraz ich trenerem Marcinem Bednarzem.

Trener odczytał fragment książki pod tytułem ,,Tajemnica sokolego oka’’ z serii Najfutbolniejsi. Młodzi klubowicze zachwycali się m.in. bramką strzeloną Realowi Madryt.

Następnie piłkarze mieli okazję posłuchać i dołączyć do czytelniczej akcji prowadzonej przez bibliotekę ,,Czytam w Klubie’’, która ma na celu zachęcenie sportowców do czytania i częstych odwiedzin w bibliotece. Przy każdym wypożyczeniu młodzi sportowcy dostają pieczątkę, a już 20 października poznamy zwycięzców.

Konkurs „Czytam w klubie” wpisuje się w projekt „Łączy nas Biblioteka” w programie BLISKO, w którym partnerem Biblioteki jest m.in. Unia Racibórz.

Do akcji można dołączyć w każdej chwili i w każdej filii biblioteki! Zachęcamy do wspólnej zabawy. Więcej szczegółów: https://tiny.pl/wsh51

[Konkurs] GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BESTWINIE

Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie serdecznie zaprasza do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim pt. „ W górach…”

Wiersze o górach, pełne majestatu i wzniosłości, pokazują pełny wachlarz wyobraźni autora.  Wędrując, wspinając się, pokonujemy własne słabości, przekraczamy granice. Gdy na szczycie stawiamy pierwszy krok – nie liczy się nic, oprócz tej chwili. Czas zamiera,  umysł chłonie, zmysły bombardowane są feerią bodźców. Przed nami – cały ogrom piękna, w sercu wdzięczność i trwoga. Szukamy słów. Wzruszenie obnaża naszą delikatność, a roztaczające się przed nami pejzaże – malują kolejne wersy, podpowiadają nam jakich użyć metafor, opisów i tych wszystkich środków wyrazu, jakimi karmi się wiersz. Tak rodzi się poezja.  

Podzielcie się z nami swoją twórczością.

Prace można nadsyłać do końca sierpnia 2023 roku. Szczegółowe informacje, regulamin i formularz zgłoszenia dostępne są na stronie: www.gbpbestwina.eu

Patronat honorowy: PTTK „Podbeskidzie” w Bielsku-Białej, Wójt Gminy Bestwina Artur Beniowski Patronat medialny: Magazyn Gminny; Gazeta Górska

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. RYSZARDA KINCLA W RACIBORZU

Na zdjęciu bawiące się dzieci w bibliotece

„Noc w Akademii Pana Kleksa”

Jak co roku, raciborska biblioteka zamieniła się w ostatni piątek marca w bajkową krainę. W nocy 31 marca na 1 kwietnia odbyła się kolejna edycja Nocy z Andersenem, czytelniczej imprezy którą zapoczątkowali Czesi i która zdobyła popularność również w Polsce. Każda Noc z Andersenem to literacka podróż i niezwykła okazja do spędzenia całej nocy w murach biblioteki. W tym roku na zaproszone do biblioteki dzieci czekała podróż do Akademii Pana Kleksa. Zaczęło się tradycyjnie od powitania wszystkich uczestników i ustalenia zasad wspólnej zabawy. Po podziale na cztery grupy, nowo przyjęci do Akademii uczniowie ruszyli zmierzyć się z wyzwaniami, które przygotował dla nich Ambroży Kleks. W Psim Raju stworzono makiety tego miejsca, podczas wizyty w Patentonii trzeba było wykazać się nie lada sprytem, natomiast w Bajdocji cenny był talent do snucia opowieści. Na Przylądku Aptekarskim i Obojga Farmacji wymyślili m.in. lekarstwa na głupotę w formie rozpuszczalnej tabletki o nazwie „Zacznij myśleć” czy lizak na wieczne życie „Życiowix XXL”. Nie mogło zabraknąć zajęć Kleksografii i Przędzenia liter – na lekcji Geografii zadaniem każdego z uczestników było napisanie pocztówki zachęcającej pana Kleksa do zwiedzania Raciborza.

Czytaj dalej [Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. RYSZARDA KINCLA W RACIBORZU

[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

Plakat - główny motyw to koloseum sfotografowane w dzień. Informacje o o wydarzeniu znajdują się u góry nad koloseum oraz na dole na niebieskim pasku.

Spotkanie z cyklu Palcem po mapie

13 kwietnia o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Palcem po mapie”. Po styczniowej wyprawie do słonecznej Bułgarii, przyszedł czas na wiosenny wypad do Rzymu. W rolę naszego przewodnika po stolicy Włoch wcieli się Małgorzata Firlejczyk z Biura Podróży Country Travel. Będziemy spacerować urokliwymi uliczkami, sączyć cappuccino w jednej z kafejek przy Placu Navona i zajadać się pysznymi maritozzi. Zajrzymy do Koloseum i na Plac Św. Piotra, spróbujemy wyjątkowego pastrami i zachwycimy się panoramą wiecznego miasta, roztaczającą się z jednego z siedmiu wzgórz. A wszystko to w promieniach ciepłego, kwietniowego słońca. Pamiętajcie o okularach przeciwsłonecznych! Nie może Was zabraknąć! Do zobaczenia!

[Zapowiedź] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. RYSZARDA KINCLA W RACIBORZU

Dzień Kobiet z książką w bibliotece na Żorskiej

Rozpoczynamy marzec, przed nami Dzień Kobiet.  Biblioteczna filia nr 8 przy ulicy Żorskiej tradycyjnie chce uczcić ten wyjątkowy dzień – w miłym towarzystwie, przy kawie, książkach, z gościem.

W tym roku będzie to Sabina Waszut – pisarka. Szczególne miejsce zajmuje w jej twórczości historia Górnego Śląska, nieraz bardzo dramatyczna. „Ogrody na popiołach, cykle „Emigranci” i „Rozdroża” to tylko cześć tytułów z jej książkowego dorobku. Zawodowo związana z Górnośląskim Parkiem Etnograficznym, prywatnie miłośniczka górskiej turystyki.
Na spotkaniu autorka opowie o swoich książkach, w których losy bohaterów osadzone są w historycznych realiach.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia tego wyjątkowego dnia wspólnie!
9 marca 2023 roku, godz. 17.00
Filia nr 8, ul. Żorska 2

[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

Konferencja „Nasz kobiecy świat”

W dniach 10-11 marca 2023 r. czechowicka biblioteka zaprasza serdecznie do wspólnego świętowania Dnia Kobiet. Już po raz siódmy organizujemy wydarzenia w ramach konferencji „Nasz kobiecy świat”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie moda na zdrowie.

10 marca w godz. 15.30-19.00 w sali spotkań MBP przy ulicy Paderewskiego 3 zorganizowana zostanie STREFA KOBIET, w której oprócz kawy i małego, słodkiego co „nieco” na wszystkie Panie czekać będzie… Agnieszka Łyko – projektantka mody i stylistka. Oprócz uśmiechów, nasz gość zaserwuje porady modowe oraz analizę kolorystyczną i sylwetki. Każda z Pań może liczyć na indywidualne konsultacje. Taka okazja nie zdarza się często, tym bardziej zachęcamy do udziału!

Z kolei 11 marca o godz. 17.00 zapraszamy do Centrum Handlowego Stara Kablownia (poziom 0), na wykład pn. „Zmiana nawyków żywieniowych kluczem do zdrowia i sylwetki”. Prelekcję poprowadzi Dawid Lizak – Twój Trener i Dietetyk. Serdecznie polecamy Waszej uwadze to spotkanie pełne żywieniowych i treningowych inspiracji.

Udział w wydarzeniach w ramach konferencji jest bezpłatny. Na sobotni wykład obowiązują zapisy w Dziale Promocji Biblioteki – telefonicznie: 32 215 30 34 lub mailowo: m.wygoda@mbp.czechowice-dziedzice.pl. Liczba miejsc ograniczona. Nie czekaj i zgłoś swój udział już dziś!

[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

Plakat przedstawiający lampion stojący na molo. W oddali woda, drzewa. Widać na horyzoncie małych skrawek pomarańczowego nieba, a wysoko na niebie księżyc.

Cykl spotkań filozoficznych

23 lutego 2023 r. o godz. 17.00 w sali spotkań biblioteki, odbędzie się drugi wykład w ramach nowego cyklu „Wierność prawdzie. Filozofia – światło w mroku historii”. Rozmowy o życiu z filozofią w tle prowadzi Aleksander Nowakowski. Serdecznie zapraszamy do wspólnych rozważań. Wstęp wolny.

[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

Tekst na tle zdjęcia wnętrza kościoła. Plakat w odcieniach brązu.

Wykład „Akademia Pięknego Czasu”

25 listopada o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy na wykład pn. „Sztuka z głębi wiary – najciekawsze zabytki sakralne regionu”. Niejednokrotnie pokonujemy wiele kilometrów, by podziwiać Bazylikę Mariacką w Gdańsku oraz kościoły w Dębnie, Medyce czy Świdnicy. Nie wspominając już o Katedrze Notre-Dame we Francji, Sagrada Familia w Hiszpanii czy Hagia Sophia w Turcji. Tymczasem, w poszukiwaniu zachwytu, wcale nie trzeba podróżować daleko. Na przysłowiowy „rzut beretem” od nas, mamy niejedną architektoniczną perełkę. Gwarantujemy, że podczas spotkania, nie raz otworzycie szeroko oczy ze zdziwienia. Prelekcję wygłosi Marta Dąbrowska – historyk sztuki, pracownik wojewódzkiego  Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach – Delegatura w Bielsku-Białej. Nie może Was zabraknąć! Bądźcie z nami w sali spotkań lub na bibliotecznym Facebooku!

[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

Plakat bazujący na fotografii przedstawiającej rozświetlone słońcem pola, dróżkę oraz dom schowany za cyprysami

Spotkanie z cyklu „Palcem po mapie”

17 listopada o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Palcem po mapie”. Tym razem, celem naszej podróży będzie kraina pełna dzieł sztuki, malowniczych wzgórz, cyprysów, winnic, gajów oliwnych, urokliwych miasteczek o krętych uliczkach, w których można się zgubić i rozległego wybrzeża oferującego długie plaże.

Na wyjątkową wycieczkę po Toskanii, bo o niej mowa, zabierze nas Małgorzata Firlejczyk z Biura Podróży „Country Travel”. Pani Małgosia kocha Włochy i jest prawdziwym toskańskim koneserem. Opowie o miejscach, których nie znajdziemy w przewodnikach, bo wiadomo, że poza szlakiem zawsze jest najpiękniej. Pokaże również Toskanię „od kuchni”, prezentując wyjątkowe smaki i zapachy regionu. Lokalna sztuka kulinarna, oparta na mięsie, wędlinach, serach i warzywach, rozpieści bowiem nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Gotowi do drogi? Jeśli jeszcze macie wątpliwości, gwarantujemy, że Pani Małgosia je rozwieje, a po powrocie do domu będziecie pakować walizkę. Każda pora roku w Toskanii jest piękna!

[Książki] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Jesień to idealna pora roku do nadrabiania książkowych zaległości. Noce są dłuższe, cienie wydłużają się szybciej, koc sam naciąga się na nogi. Dbając o swoich czytelników, raciborska biblioteka jak zawsze przygotowała wiele nowości, które na pewno umilą nam coraz dłuższe wieczory.

Sundial – Catriona Ward

Nie możesz uciec przed tym, co masz we krwi…
Wszystko, czego Rob chciała, to normalne życie. Mąż, dwoje dzieci i ładny dom na przedmieściach zdają się świadczyć o tym, że jej się udało. Ale kobieta boi się o swoją najstarszą córkę, Callie, która zbiera drobne kości i szepcze do wyimaginowanych przyjaciół. Rob dostrzega w dziewczynce mrok, który przypomina jej o przeszłości, od której uciekła. I boi się o bezpieczeństwo drugiej córki.

Columbine. Strzały w amerykańskim liceum – Dave Cullen

Arcydzieło true crime o najgłośniejszej szkolnej strzelaninie

Eric Harris i Dylan Klebold wyglądali na zwykłych licealistów. Chodzili do szkoły na przedmieściach Denver, umawiali się z dziewczynami – lub próbowali je podrywać – i podłapywali pierwsze prace. Lada chwila mieli iść na studia. Jednak na wiele miesięcy przed balem maturalnym zaczęli planować zamach bombowy na swoich rówieśników. Zrobili to 20 kwietnia 1999 roku. Bomby nie wybuchły, więc zastrzelili dwanaścioro uczniów i nauczyciela, ranili jeszcze dwadzieścia cztery osoby. To wydarzenie przeszło do historii jako masakra w liceum Columbine. Właśnie do tej tragedii porównywano wszystkie kolejne strzelaniny w amerykańskich szkołach.

Czytaj dalej [Książki] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

[Zapowiedź] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Бібліотека в Рацібожі запрошує всіх Yкраїнців на курси польської мови

Уроки польської мови відбуватимуться по понеділках та четвергах з 11-12.30 в бібліотеці в Рацібужі на вул. Kasprowicza 12. Запланована дата початку: 7 листопада 2022 р. Заняття проводить кваліфікований викладач польської мови.

Запис обов’язковий в офісі бібліотеки або за телефоном 32 415 37 24 доб. 22 – до наявності місць.

Biblioteka w Raciborzu zaprasza wszystkich Ukraińców na kurs języka polskiego

Lekcje języka polskiego będą odbywać się w poniedziałki i czwartki w godz. 11-12.30 w bibliotece w Raciborzu przy ul. Kasprowicza 12. Planowany termin rozpoczęcia zajęć: 7 listopada 2022 r. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanego nauczyciela języka polskiego.

Obowiązują zapisy w sekretariacie biblioteki lub telefonicznie pod numerem 32 415 37 24 wew. 22 – do wyczerpania miejsc.

[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

Plakat w odcieniach zieleni, na którym znajduje się awokado, atomizer oraz przyrząd służćcy do masażu twarzy

„Zdrowie z natury” – wykład APC

3 listopada o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy na wykład Beaty Dańczak pn. „Zdrowie z natury”. Jesienna słota, niestety, zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto odpowiednio się przygotować, by bez szwanku przetrwać sezon grypowy. Na spotkaniu dowiemy się m. in.: jak wzmocnić swoją odporność oraz co robić, albo czego unikać, by nie złapać kataru. Ponadto otrzymamy garść porad na temat poprawy jakości naszego życia każdego dnia. Będzie też coś dla łasuchów. Nie, tym razem nie małe co nieco, a odpowiedź na pytanie, jak walczyć z nawykiem podjadania słodyczy. Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

Spotkanie z cyklu Palcem po mapie”

30 września o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu „Palcem po mapie”. Tym razem, na przekór jesiennej aurze, zafundujemy sobie powiew egzotyki. Zabierzemy Was w niezwykłą podróż do kraju smoków i King Konga, którego symbolem jest kwiat lotosu. Spojrzymy z góry na Zatokę Ha Long, połacie pól ryżowych, zajrzymy do Hanoi oraz Winh Binh. Naszymi przewodnikami będą Ania i Jacek z Magii Obrazu, więc piękne zdjęcia gwarantowane. Nie zabraknie również opowieści pełnych smaków i zapachów. A wszystko to przy filiżance aromatycznej, prawdziwej wietnamskiej herbaty, z dodatkiem słodkiego „małego co nieco”. Do zobaczenia!

[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

Zapraszamy na kolejne spotkanie z literaturą w Dyskusyjnym Klubie Książki „Drugie Dno”. Czekamy w środę 28.09.2022r. o godz. 16.30. Tym razem czytamy „Gdzie śpiewają raki”.

„Drugie Dno” to Klub Czytelniczy, który działa w Czytelni Ogólnej MBP w Czechowicach-Dziedzicach, w ramach ogólnopolskiej sieci Dyskusyjnych Klubów Książki. Zachęcamy do czytania książek (dostępnych w całej bibliotece) i przyłączenia się do dyskusji na ich temat.

Do klubu zapraszamy wszystkich bez względu na zainteresowania, wykształcenie czy tempo czytania książek. Nikogo nie rozliczamy z przeczytania lektur ani nie stawiamy ocen – chcemy się dobrze bawić (z) literaturą.

Wszystkich chętnych zapraszamy na godzinne spotkanie o 16.30 do Czytelni Ogólnej (I piętro) MBP w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Paderewskiego 3.

Więcej informacji: tel.: 32 215 20 01 wew. 270 i 271, e-mail: czytelnia@mbp.czechowice-dziedzice.pl.

[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

GRA TERENOWA DLA RODZIN

Wakacje kończymy mocnym akcentem!

26 sierpnia do wspólnej zabawy zapraszamy całe rodziny. W godz. 10.00-18.00 odbędzie się pierwsza edycja bibliotecznej gry terenowej.

Wspólny start uczestników o godz. 10.30, 12.30, 14.30 oraz ostatni o 16.30 z parku przy budynku głównym MBP (Czechowice-Dziedzice, ul. Paderewskiego 3). Rejestracja drużyn pół godziny przed startem, czyli o godz. 10.00, 12.00, 14.00 oraz 16.00 w punkcie startowym.

Koniecznie zabierzcie ze sobą wygodne buty, ołówek lub długopis i… doby humor. W razie niepogody – obowiązkowo kalosze i parasol, gdyż gra odbędzie się bez względu na aurę. Im trudniej, tym większa satysfakcja z sukcesu.

Wiemy, że już sam udział w grze, zaliczenie wszystkich punktów i zdobycie sprawności stanowi powód do dumy, ale… przewidujemy nagrody – niespodzianki dla pierwszego zespołu z każdego startu, który dotrze do końcowego punktu.

Przed startem zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem.

Do zobaczenia na starcie!

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

Dzień Bibliotekarza, obchodzony 8 maja, rozpoczął Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który przebiegał pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. W Czechowicach-Dziedzicach ten tydzień trwał prawie 30 dni! W myśl tegorocznego hasła, postanowiliśmy udowodnić naszym czytelnikom, że w bibliotece znajdą wszystko, czego potrzebują, przygotowując z tej okazji bogatą ofertę kulturalno-edukacyjną.

Maj kojarzy się wszystkim z pierwszymi cieplejszymi podmuchami wiosennego wiatru, kwitnącymi kasztanami i maturami. Nie każdy jednak wie, że to również czas, w którym szczególną uwagę poświęca się książkom, bibliotekom i bibliotekarzom. Czechowicka książnica miała w tym roku wyjątkowy powód do świętowania. W organizowanym przez powiat bielski konkursie na najlepszą bibliotekę, zajęła pierwsze miejsce, ex aequo z Gminną Biblioteką Publiczną w Buczkowicach. Ponadto Marzena Gałecka, kierownik Działu Promocji MBP, otrzymała tytuł bibliotekarza roku powiatu bielskiego. Wyróżnienie przyznano po raz pierwszy.

Czytaj dalej [Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA

Biblioteka – świat w jednym miejscu

XIX Tydzień Bibliotek w Książnicy Beskidzkiej rozpoczęła Filmowa Noc w Bibliotece. 7 maja miłośnicy kina i książki spotkali się, by wziąć udział w przygotowanych przez bibliotekarzy atrakcjach. Noc w bibliotece wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Książnicę Beskidzką. Po raz pierwszy zorganizowana zostało w 2016 roku. Była to Kryminalna Noc w Bibliotece, ze zbrodnią w tle, a do udziału w niej zaproszeni zostali policjanci z bielskiego komisariatu, którzy wspólnie z uczestnikami, starali się rozwikłać zagadki tajemniczych zaginięć. Pozostałe wydarzenia, spotkania autorskie, zabawy i gry dotyczyły właśnie tego tematu. W latach następnych Książnica Beskidzka zorganizowała, między innymi kulinarną podróż po smakach i aromatach pod hasłem „Biblioteka – palce lizać!” czy „Noc z fantasy”, podczas której biblioteka zaroiła się od czarownic, hobbitów, elfów i krasnoludów.

Tegoroczną Filmową Noc w Bibliotece czyli „Noc o tym, jak literatura na ekran daje nura” uroczyście otworzyła dyrektor Książnicy Beskidzkiej Katarzyna Ruchała witając wszystkich gości i zapraszając ich do wspólnej zabawy. Chwilę później, spektakularna walka pomiędzy dobrem a złem przeniosła uczestników do świata fantasy i powieści „Władca Pierścieni” – Gandalf Szary i Krasnolud starli się z Nazgulem. 

Czytaj dalej [Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA