Wszystkie wpisy, których autorem jest Redaktor 2

[Zapowiedź] Biblioteka Śląska w Katowicach

Baner z szaroniebieskim tłem i ciemnoróżowymi rozmazanymi kropami, poza tym cienkie żółte linie. Czarne napisy z informacjami na temat spotkania (data, miejsce itd.)

W stronę empatii. Wspomnienie o Lidce Ostałowskiej

28 lutego 2024 r., godz. 18.00
Biblioteka Śląska, hol główny, plac Rady Europy 1, Katowice

Spotkanie poświęcone Lidce Ostałowskiej, podczas którego porozmawiamy o jej twórczości, ale i empatycznym pisaniu i zaangażowanym reportażu. Ostałowska pisała o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych. We wspólnym gronie poczytamy też fragmenty jej książek i artykułów. Wiele z nich powstało na Śląsku a sama reportażystka była związana z katowicką „Gazetą Wyborczą”.

W spotkaniu wezmą udział: Michalina Bednarek, Anna Cieplak, Dariusz Kortko, Artur Madaliński
Prowadzenie: Marcin Musiał.

Czytaj dalej [Zapowiedź] Biblioteka Śląska w Katowicach

[Zapowiedź] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Baner z różowym tłem oraz fotografią przedstawiającą książkę "Nie damy się wysiedlić". Poza tym na banerze znajdują się teksty z informacjami na temat spotkania (data, miejsce itd.)

Promocja książki „Nie damy się wysiedlić” – spotkanie z Karoliną Jakoweńko i Tomkiem Grząślewiczem

27 lutego 2024 r., godz. 18.00
Biblioteka Śląska, sala Parnassos, plac Rady Europy 1, Katowice

„Nie damy się wysiedlić. Bojowniczki i bojownicy w gettach w Będzinie i Sosnowcu” pod redakcją Tomka Grząślewicza i Karoliny Jakoweńko to dwujęzyczna (polski i angielski) publikacja przygotowana z okazji 80. rocznicy likwidacji zagłębiowskich gett. Praca zbiorowa składa się z bogato ilustrowanych, uzupełnionych o teksty historyczne i źródłowe 170 biogramów bojowniczek, bojowników, działaczek i działaczy Żydowskiej Organizacji Bojowej i innych organizacji młodzieżowych (Haszomer Hacair, Hanoar Hacijoni, Dror, Gordonia), działających na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, które przed wybuchem II wojny światowej było jednym z najliczniejszych skupisk żydowskich w II Rzeczpospolitej. Autorzy, wykorzystując nieznane szerzej relacje świadków, przywołują historie bohaterskich młodych ludzi sprzed 80 lat i oddają im głos.

Czytaj dalej [Zapowiedź] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

[Zapowiedź] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Baner odcieniach granatu/chabru i różu. U góry w prawym rogu zdjęcie retro przedstawiające 3 kobiety (zbliżenie na głowy). Gdzieniegdzie ozdobniki florystyczne. U dołu po lewej stronie mała okładka książki Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych. Na chabrowo/granatowym tle teksty promujące wydarzenie.

Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych – promocja projektu i publikacji dr Moniki Glosowiz

Zapraszamy 8 lutego 2024 r. godz. 18.00 na spotkanie z dr Moniką Glosowitz, pomysłodawczynią i koordynatorką inicjatywy oraz Celiną Bluszcz i Magdaleną Gościniak, bohaterkami projektu „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”.

W „Pamiętnikach kobiet z rodzin górniczych” wybrzmiewają konkretne głosy, których nikt nie komentuje, nie zagaduje, nie opisuje, nie tłumaczy w imieniu autorek. Głosy te dopowiadają się nawzajem, oświetlają, powtarzające się doświadczenia wybrzmiewają jak refreny, przykuwając naszą uwagę w miejscach wspólnych przeżyć, akcentując elementy historii zbiorowej. Afirmowana jest w tych opowieściach przede wszystkim siła kobiet, ich sprawczość i solidarność w obliczu gospodarczych, społecznych, narodowościowych, etnicznych tragedii, zapaści i konfliktów.” – ze wstępu dr Moniki Glosowitz.

Czytaj dalej [Zapowiedź] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

[Zapowiedź] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Baner w tonacji żółto-czarnej. Czarne tło, po lewej stronie stos książek (okładka również w barwach czarno-szaro-żółtych z białymi napisami). Po prawej strony banerka białe i żółte napisy "Na poddaszu czy w podziemiu? WIelogłos o Śnialni. Rafał Księżyk, Anna Cieplak, Joanna Szweda, Sara Nowicka. 30.01.2024.Godz. 18.00. Biblioteka Śląska, Sala Parnassos, pl. Rady Europy 1, Katowice"

Zapraszamy na spotkanie 30 stycznia 2024 roku o godz. 18.00.

„Śnialnia. Śląski underground” Rafała Księżyka, publikacja o grupie Oneiron i osobowościach związanych z pracownią przy ul. Piastowskiej 1 w Katowicach będzie tematem spotkania, w którym wspólnie z autorem, udział wezmą Anna Cieplak i Joanna Szweda. Prowadzenie: Sara Nowicka.

„Alchemia, psychodelia i buddyzm w artystycznej enklawie na Górnym Śląsku – Rafał Księżyk powraca z polifoniczną, osadzoną w śląskich realiach opowieścią o tym, co wydawało się eskapizmem, a zmieniło rzeczywistość.” – opis ze strony wydawcy.

Wstęp bezpłatny.

[Zapowiedź] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Banerek w orientacji poziomej w barwach niebiesko-pomarańczowych. Z lewej strony widoczna okładka książki Sztuczny miód (również w takich kolorach). Po środku banera tekst z informacjami dotyczącymi wydarzenia, w prawym górnym roku kolorowe zdjęcie uśmiechniętej autorki (brązowe włosy do ramion, jasna bluzka). Zdjęcie to ma kształt koła, u jego dołu umieszczono 2 żółte kwiaty.
W prawym dolnym rogu małe białe logo Urzędu Marszałkowskiego oraz Biblioteki Śląskiej, w dolnym lewym rogu małe logo wydawnictwa WAB.

Wydawnictwo W.A.B. oraz Biblioteka Śląska zapraszają na spotkanie autorskie z Sabiną Waszut z okazji premiery książki „Sztuczny miód”, które odbędzie się 29 stycznia 2024 r. o godz. 18.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Rozmowę z autorką poprowadzi Marta Paluch.

„«Sztuczny miód» to przywołująca wspomnienia oraz poruszająca opowieść o tym, jak żyło się u schyłku PRL-u na Śląsku. Zima roku 1980. Baśka i Marylka są pielęgniarkami, pracują w szpitalu w Katowicach. Barbara ma męża milicjanta, eleganckie M-3. Chętnie chodzi do kina, spotyka się z koleżankami. Uważa się za nowoczesną kobietę. Marylka ma typową, dużą i zżytą ze sobą śląską rodzinę. Jej mąż pracuje w kopalni Wujek i działa w Solidarności. Gdy wybuchają strajki, te dwie zwykłe, a jednocześnie silne i niezależne kobiety stają przed życiowymi dylematami. Jak ochronić bliskich? Jak znaleźć w tym wirze historii i codzienności miejsce na miłość i bliskość?” – opis ze strony wydawcy.
W księgarniach od 24 stycznia 2024 roku.

Wstęp bezpłatny.

[Ferie] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Kolaż przedstawiający 4 różne stosy książek (w odcieniach szarości) na fioletowo-żółtym tle. Fiolet w tle jest aplą (jest jednorodny), która w dolnej części pokryta jest poziomymi żółtymi mazami. Na środku widnieje biały naspis (font bezszeryfowy) "Ferie w Bibliotece Śląskiej".

Już za niedługo ferie! Zapraszamy na zajęcia do Biblioteki Śląskiej! „Inter Libros” to oferta edukacyjna obejmująca pokazy, prelekcje i prezentacje, skierowana do wszystkich pragnących poznać bogate zbiory Biblioteki Śląskiej. Zapisy na inspirujące spotkania wśród książek: tel.: +48 32 208 38 83, e-mail: zbiory.specjalne@bs.katowice.pl

Warsztaty literacko-artystyczne dla grup w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej poświęcone sztuce inspirowanej żywiołami, sięgające źródeł powstania twórczości w ogóle. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: domoswiatowy@bs.katowice.pl

Wszystkie zajęcia są bezpłatne, kierowane do grup zorganizowanych.

[E-booki] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. RYSZARDA KINCLA W RACIBORZU

Czytniki Kindle w Raciborskiej Bibliotece

Wraz z nadejściem wiosny do Biblioteki na ul. Kasprowicza 12 trafiły czytniki renomowanej marki Amazon Kindle Paperwhite do wypożyczenia przez czytelników. Ich pojawienie się jest rezultatem współpracy biblioteki, firmy Legimi oraz Fundacji Powszechnego Czytania realizującej projekt „Książka chroni” mającego na celu pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zaangażowało się w niego wiele osób oraz firm w Polsce i na świecie. Nie zawiedli też wydawcy z Ukrainy, którzy pospieszyli z przekazaniem książek dla uchodźców w Polsce.

Zarówno aktywni, jak i potencjalni czytelnicy biblioteki, którzy przyjechali do naszego kraju po agresji rosyjskiej, dzięki darowiźnie Fundacji będą mogli skorzystać ze zbioru prawie 2000 ebooków i audiobooków w języku ukraińskim dostępnych w abonamencie bibliotecznym Legimi. Oferta Legimi zawiera mnóstwo kryminałów, romansów, literatury obyczajowej, reportaży, biografii oraz książek dla dzieci i młodzieży. Katalog Legimi to także ponad 177.000 pozycji języku polskim.

By wypożyczyć czytnik wraz z kodem dającym dostęp na 30 dni do katalogu Legimi, należy zgłosić się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu na ul. Kasprowicza 12.

Fundacja Powszechnego Czytania powstała w 2018 roku i stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce.

Legimi to platforma z ebookami, audiobookami i synchrobookami dostępnymi w modelu abonamentowym. Współpracuje z blisko 1000 bibliotek w Polsce i zagranicą.

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Czytam w Klubie

Filia nr 10 w Markowicach  raciborskiej biblioteki zorganizowała akcję czytelniczą z udziałem piłkarzy z UKS Arka Markowice oraz ich trenerem Marcinem Bednarzem.

Trener odczytał fragment książki pod tytułem ,,Tajemnica sokolego oka’’ z serii Najfutbolniejsi. Młodzi klubowicze zachwycali się m.in. bramką strzeloną Realowi Madryt.

Następnie piłkarze mieli okazję posłuchać i dołączyć do czytelniczej akcji prowadzonej przez bibliotekę ,,Czytam w Klubie’’, która ma na celu zachęcenie sportowców do czytania i częstych odwiedzin w bibliotece. Przy każdym wypożyczeniu młodzi sportowcy dostają pieczątkę, a już 20 października poznamy zwycięzców.

Konkurs „Czytam w klubie” wpisuje się w projekt „Łączy nas Biblioteka” w programie BLISKO, w którym partnerem Biblioteki jest m.in. Unia Racibórz.

Do akcji można dołączyć w każdej chwili i w każdej filii biblioteki! Zachęcamy do wspólnej zabawy. Więcej szczegółów: https://tiny.pl/wsh51

[Konkurs] GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BESTWINIE

Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie serdecznie zaprasza do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim pt. „ W górach…”

Wiersze o górach, pełne majestatu i wzniosłości, pokazują pełny wachlarz wyobraźni autora.  Wędrując, wspinając się, pokonujemy własne słabości, przekraczamy granice. Gdy na szczycie stawiamy pierwszy krok – nie liczy się nic, oprócz tej chwili. Czas zamiera,  umysł chłonie, zmysły bombardowane są feerią bodźców. Przed nami – cały ogrom piękna, w sercu wdzięczność i trwoga. Szukamy słów. Wzruszenie obnaża naszą delikatność, a roztaczające się przed nami pejzaże – malują kolejne wersy, podpowiadają nam jakich użyć metafor, opisów i tych wszystkich środków wyrazu, jakimi karmi się wiersz. Tak rodzi się poezja.  

Podzielcie się z nami swoją twórczością.

Prace można nadsyłać do końca sierpnia 2023 roku. Szczegółowe informacje, regulamin i formularz zgłoszenia dostępne są na stronie: www.gbpbestwina.eu

Patronat honorowy: PTTK „Podbeskidzie” w Bielsku-Białej, Wójt Gminy Bestwina Artur Beniowski Patronat medialny: Magazyn Gminny; Gazeta Górska

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. RYSZARDA KINCLA W RACIBORZU

Na zdjęciu bawiące się dzieci w bibliotece

„Noc w Akademii Pana Kleksa”

Jak co roku, raciborska biblioteka zamieniła się w ostatni piątek marca w bajkową krainę. W nocy 31 marca na 1 kwietnia odbyła się kolejna edycja Nocy z Andersenem, czytelniczej imprezy którą zapoczątkowali Czesi i która zdobyła popularność również w Polsce. Każda Noc z Andersenem to literacka podróż i niezwykła okazja do spędzenia całej nocy w murach biblioteki. W tym roku na zaproszone do biblioteki dzieci czekała podróż do Akademii Pana Kleksa. Zaczęło się tradycyjnie od powitania wszystkich uczestników i ustalenia zasad wspólnej zabawy. Po podziale na cztery grupy, nowo przyjęci do Akademii uczniowie ruszyli zmierzyć się z wyzwaniami, które przygotował dla nich Ambroży Kleks. W Psim Raju stworzono makiety tego miejsca, podczas wizyty w Patentonii trzeba było wykazać się nie lada sprytem, natomiast w Bajdocji cenny był talent do snucia opowieści. Na Przylądku Aptekarskim i Obojga Farmacji wymyślili m.in. lekarstwa na głupotę w formie rozpuszczalnej tabletki o nazwie „Zacznij myśleć” czy lizak na wieczne życie „Życiowix XXL”. Nie mogło zabraknąć zajęć Kleksografii i Przędzenia liter – na lekcji Geografii zadaniem każdego z uczestników było napisanie pocztówki zachęcającej pana Kleksa do zwiedzania Raciborza.

Czytaj dalej [Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. RYSZARDA KINCLA W RACIBORZU