[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

7. Ekumeniczny Maraton Biblijny w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej (16. stycznia 2015 r.)

Już po raz siódmy Książnica Beskidzka we współpracy z Beskidzkim Radiem Katolickim DSC_0073Anioł Beskidów zorganizowała Ekumeniczny Maraton Biblijny.

Do tej pory wspólnie odczytano Ewangelię według św. Łukasza, dwukrotnie – Ewangelię według św. Marka, fragmenty Dziejów Apostolskich opisujące historię św. Pawła oraz początek Księgi Rodzaju, a także List św. Pawła Apostoła do Filipian. W tym roku Maraton Biblijny został włączony w diecezjalne obchody Dnia Judaizmu.
W przeddzień Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan, 16 stycznia o godz. 15.00 w Saloniku Literackim w Książnicy Beskidzkiej biskupi katolicki i luterański, przedstawicielki bielskiej społeczności żydowskiej, wyznawczyni prawosławia, reprezentanci samorządów, straży i policji, sportowiec, niewidomy i aktor odczytali starotestamentową Księgę Koheleta. Maraton transmitowany był na antenie radia Anioł Beskidów.

Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej

Tym razem do Maratonu Biblijnego zostali zaproszeni również przedstawiciele bibliotek
partnerskich z Żyliny oraz Frydka-Mistka. Katarzyna Šušoliakova, dyrektor biblioteki w Żylinie odczytała wybrany fragment w języku słowackim, a Irena Liberdova, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki we Frydku-Mistku w języku czeskim. Fragmenty Księgi Koheleta odczytano także po grecku i łacinie.

podinspektor Mariusz Kuliński, Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Fragment po hebrajsku przeczytał historyk dr Jacek Proszyk, który żartował, że hebrajski, jakim się posługuje, ma mocny akcent bielski.

ks. bp. Roman Pindel, ordynariusz Diecezji bielsko-Żywieckiej

Każdy z lektorów otrzymał na pamiątkę macę – żydowski przaśny chleb. W poprzednich latach był to „chleb pojednania” – mały bochenek, pobłogosławiony przez księży biskupów.

DSC_0004

Maratonowi towarzyszyła zorganizowana w Książnicy Beskidzkiej wystawa różnych wydań Biblii, pochodzących ze zbiorów bibliotecznych, zabytkowych modlitewników i tytułów literatury żydowskiej ze zbiorów Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz prywatnych Jacka Proszyka.

Nadesłała:Katarzyna Ruchała, Książnica Beskidzka