[Zapowiedź] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA. DOM OŚWIATOWY

Zaproszenie

plakatDom Oświatowy Biblioteki Śląskiej zaprasza na spotkanie finałowe projektu „Pola widzenia książki – w podróży”, które odbędzie się 12 grudnia 2019 r. o godz. 17.00 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej.

Projekt „Pola widzenia książki – w podróży” to kontynuacja przedsięwzięcia rozpoczętego w 2017 r., który podejmuje działania animujące czytelnictwo na Śląsku. Stanowi rozszerzenie platformy kształtowania kompetencji odbiorców kultury w oparciu o literaturę, w szczególności wśród dzieci, młodzieży i seniorów.

„Pola widzenia książki – w podróży” zakładały realizację wycieczek fotograficznych, warsztatów i akcji artystycznych oraz spotkań wspólnych dla specjalistów i szerokiej publiczności. Projekt nastawiony był na zwiększenie zakresu propozycji biblioteki oraz dostosowanie jej do potrzeb współczesnego czytelnika, zwłaszcza najmłodszego lub z utrudnionym dostępem do kultury. Celem było tworzenie biblioteki otwartej, wpisującej się w dynamicznie rozwijające się inicjatywy w przestrzeni lokalnej. Wartością tegorocznej edycji było silne wejście w przestrzeń miejską, jak również odbycie podróży do wnętrza biblioteki, pokazując szerokie spektrum możliwości oddziaływania książki na odbiorców w różnym wieku.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Program:

  1. Otwarcie spotkania – przywitanie gości, artystów i uczestników projektu.
  2. Refleksja artystów fotografów biorących udział w projekcie: Dawida Chalimoniuka, Barbary Kubskiej, Arkadiusza Ławrywiańca i Iwony Wander.
  3. Podsumowanie programu wystaw w Galerii Intymnej i akcji miejskich z banerami artystycznymi z udziałem zaproszonych do projektu artystów: Bartłomieja Skawskiego, Marka Kusia, Piotra Lutyńskiego, Małgorzaty Jabłońskiej, koordynatora literackiego Elżbiety Owczarek i kuratora wystaw Ewy Kokot (kierowniczki Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej).
  4. Pokaz fotokastu z realizacji cyklu wycieczek fotograficznych „W podróży do…” wraz z komentarzem Ewy Niewiadomskiej (dziennikarki Polskiego Radia Katowice).
  5. Wydarzenia towarzyszące: oprowadzenie po wystawie Małgorzaty Jabłońskiej „Literatura inspiruje sztukę: Piktogram i grafika” w Galerii Intymnej oraz zapowiedź wystawy fotograficznej (styczeń 2020 r.).

Będziemy wdzięczni za potwierdzenie obecności do 9 grudnia 2019 r.

e-mail: domoswiatowy@bs.katowice.pl, tel.: 32 255 43 21