[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Jak nie dać się nabrać na fake newsa? Spotkanie z Jolantą Reisch-Klose w bibliotece

SPOTKANIEDlaczego światem rządzi zła informacja? Jak bronić się przed manipulacją, używając wiedzy zawartej w książkach do oddzielania informacji prawdziwych od fałszywych? Jolanta Reisch-Klose – dziennikarka prasowa i radiowa, autorka książek dla dzieci i dorosłych, tłumaczka i laureatka ogólnopolskich konkursów dziennikarskich i literackich – była gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

Spotkania w EURECE przy Kasprowicza 12, Filii nr 2 na Ostrogu i Filii nr 10 w Markowicach miały charakter warsztatowy – uczniowie w aktywny sposób odpowiadali na szereg pytań: Co to jest informacja? Kiedy informacja jest dobra a kiedy zła? Dlaczego złe informacje są często ciekawsze? Czy można udowodnić tezę „Złe informacje ratowały nam życie na przestrzeni wieków”? Młodzież szczerze odpowiadała na pytania dotyczące zamieszczania zdjęć i informacji na Facebooku i Instagramie. Dziennikarka przypomniała przy okazji bardzo dziś aktualne słowa amerykańskiego pisarza Marka Twaina: Zanim prawda włoży buty, kłamstwo obiegnie świat.

zajęcia

Sporo uwagi poświęciła również tytułowym fake newsom, podkreślając, że nie jest to nowy twór a wiele „faktów” z historii, które uznajemy za prawdziwe to również fake newsy. Ale nie trzeba wcale daleko szukać! To my, każdego dnia, często nieświadomie „produkujemy” takie informacje – podsumowała spotkania Reisch-Klose.

zajęciaNadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu