[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SOSNOWCU

Spotkanie autorskie z Jerzym Talkowskim

plakatZagłębiowska Mediateka serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie promujące książkę pt.: „Wkład elit intelektualnych Zagłębia Dąbrowskiego w rozwój nauki i kultury Polski i świata”, której autorem jest Jerzy Talkowski, ekonomista, trzykrotny prezydent Dąbrowy Górniczej. Spotkanie odbędzie się 17 lutego 2020 o godz. 17.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu (ul. Kościelna 11). Rozmowę poprowadzi Danuta Micur. Wstęp wolny.

Jerzy Talkowski (ur. 29 września 1934 w Sosnowcu) – ekonomista, samorządowiec, trzykrotnie prezydent Dąbrowy Górniczej.

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej. Ukończył w 1956 studia z zakresu ekonomiki przemysłu na Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Od 1956 do 1981 pracował w przemyśle hutniczym, był kierownikiem sekcji organizacji pracy w Hucie Ferrum, a następnie kierownikiem działu w Hucie Bankowej. W okresie 1973–1982 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego i później przewodniczącego rady miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

Od 1982 do 1983 sprawował urząd prezydenta tego miasta. Później do 1990 był dyrektorem naczelnym Zakładów Naprawczych Sprzętu Medycznego w Bytomiu. W latach 1990–1991 ponownie zajmował stanowisko prezydenta Dąbrowy Górniczej. Jednocześnie przez ponad trzydzieści lat nauczał w szkołach średnich. Mandat radnego sprawował do 2002. W pierwszych bezpośrednich wyborach w tym samym roku ponownie został prezydentem Dąbrowy Górniczej.

Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Należy do NOT i Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, zasiadał we władzach tych organizacji.