MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ŚWIĘTOCHŁOWICACH

Wolne Lektury-logo„Wolne Lektury” – czyli ponad 2600 darmowych elektronicznych publikacji dla każdego czytelnika MBP w Świętochłowicach

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Ligonia w Świętochłowicach już od ponad roku udostępnia swoim użytkownikom katalog on-line (http://www.swietochlowice-mbp.sowwwa.pl/) wszystkich zbiorów, dzięki któremu szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu można sprawdzić czy poszukiwana publikacja jest dostępna w zbiorach naszej biblioteki, a jeśli jest – to w ilu egzemplarzach i w których konkretnie filiach.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dzięki współpracy z portalem e-usług bibliotecznych w.bibliotece.pl. oraz fundacją Nowoczesna Polska, kilka dni temu uruchomiliśmy dodatkowe usługi dla użytkowników korzystających z elektronicznych zasobów informacyjnych naszej biblioteki (http://www.swietochlowice-mbp.sowwwa.pl/).

Jako pierwsza biblioteka publiczna w województwie śląskim udostępniamy zasoby biblioteki „Wolnych Lektur” bezpośrednio z naszego katalagu on-line.

 

Co to są „Wolne Lektury”?

 „Wolne Lektury” to projekt fundacji Nowoczesna Polska (https://nowoczesnapolska.org.pl/), który pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę NarodowąBibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w internecie.

W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wszystkie dzieła zostały odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w domenie publicznej (można je swobodnie publikować i rozpowszechniać) w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie, m.in. pdf, mobi, epub, html.

„Wolne Lektury” to również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.

Jest to projekt całkowicie niekomercyjny i realizowany pro publico bono przez Fundację Nowoczesna Polska, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W Komitecie Honorowym Wolnych Lektur zasiadają: prof. Maria Janion, prof. Grażyna Borkowska, prof. Przemysław Czapliński, prof. Mieczysław Dąbrowski, prof. Ewa Kraskowska, prof. Małgorzata Czermińska, prof. Jerzy Jarzębski i prof. Piotr Śliwiński.

 

 „Wolne Lektury” w katalogu on-line MBP w Świętochłowicach

 Kolekcja „Wolnych Lektur” została w pierwszej kolejności udostępniona w portalu e-usług bibliotecznych w.bibliotece.pl. Po wstępnym porozumieniu twórców portalu z Fundacją, metadane opisowe dokumentów elektronicznych zostały przekonwertowane do formatu MARC21, a następnie zaimplementowane do portalu w.bibliotece.pl. To dało początek kolejnym pracom związanym z dostosowaniem formatów danych. Słowa kluczowe z opisów bibliograficznych „Wolnych Lektur”, które nie występują w strukturze danych MARC21 a są ważne dla użytkowników, odpowiednio przystosowano w postaci haseł tematycznych do obowiązującego w bibliotekach formatu opisów zbiorów bibliotecznych.

Obecnie zasoby „Wolnych Lektur” zostały udostępnione poprzez katalog biblioteczny on-line MBP w Świętochłowicach. Informacje o zasobach zostały odpowiednio pogrupowane i zaindeksowane przez system biblioteczny, jednak sama treść „Wolnych Lektur” pozostała nienaruszona, aby nie naruszyć obowiązkowego prawa własności danych.

 

Jak korzystać z „Wolnych Lektur”?

 Czytelnik, który przykładowo wpisze w wyszukiwarce naszego katalogu on-line: Bema pamięci żałobny rapsod uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych, dostępnych w filiach MBP w Świętochłowicach oraz informację o dokumencie w formie elektronicznej.

wolne lektury1

 

wolne lektury2

Jest to właśnie opis dzieła dostępnego z „Wolnych Lektur”, który można pobrać w całości lub we fragmentach w jednym z natywnych formatów dla e-czytników lub jako pdf. Jeżeli dostępna jest wersja audio – możliwe jest także odsłuchanie utworu.

wolne lektury3

wolne lektury4

Cały zasób „Wolnych Lektur” można odszukać wpisując w wyszukiwarce naszego katalogu on-line hasło: wolne lektury.

wolne lektury5

Warto raz jeszcze przypomnieć, że wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece „Wolne Lektury” można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

Agnieszka Luchowska