[Relacja] GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MIEDŹNEJ

Dia dhuit ar maidín, czyli poznajemy Irlandię

IMG_0004_9Po kilkumiesięcznej przerwie drugoklasiści ponownie zawitali do filii bibliotecznej w Woli. Rozpoczęliśmy ciąg dalszy naszej podróży po państwach Unii Europejskiej, tym razem miejscem docelowym była Irlandia.

Irlandia jest trzecią pod względem wielkości wyspą w Europie. Dzieli się na Irlandię i Irlandię Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Poznaliśmy stolice oraz zabytki zielonej wyspy, której głównym patronem jest święty Patryk. Jego święto obchodzone jest przez Irlandczyków 17 marca. Ten dzień jest narodowym oraz religijnym świętem, w którym wszyscy ubierają się na zielono i spożywają „zielony” napój.

Każde dziecko miało okazję wyszukać trójlistną koniczynę, która jest jednym z symboli Irlandii, tak jak Leprechaun – sprytny skrzat znający miejsce skarbu umieszczonego „po drugiej stronie tęczy”. Stąd też wzięło się powiedzenie, że „skarb Leprechaun’a jest nie do zdobycia”. Na koniec nauczyliśmy się paru zwrotów w języku irlandzkim i pożegnaliśmy się: Slán leat czyli „Do widzenia”.

IMG_0017_5Nadesłała: Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej