[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU. FILIA NR 2

Zajęcia z techniki batiku

SONY DSCSpotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu zorganizowane w ramach tygodnia bibliotek było poświęcone pracy twórczej w technice batiku, która polega na wielokrotnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, farbującym jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Warsztaty poprowadziła pani Bernadeta Długosz-Włodarczyk – czytelniczka i przyjaciel biblioteki.


Po zaprezentowaniu własnych prac i omówieniu szczegółów technicznych pani Bernadeta zaprosiła wszystkich do samodzielnego zmierzenia się z batikiem. Zadaniem uczestników spotkania było wykonanie serwetek. Praca została podzielona na kilka etapów – najpierw gorącym woskiem namalowano na kawałku płótna wybrany wzór, później nastąpiło zgniatanie serwetek, zanurzanie w farbie akrylowej, suszenie, po czym cykl został powtórzony z wykorzystaniem farby w innym kolorze.

SONY DSC

Na zakończenie prac nad serwetkami należało je przeprasować przez warstwy papieru, aby odkleić wosk. Dopiero po tym etapie w pełni ukazały się efekty pracy. Pani Bernadeta zapowiedziała, że na kolejne spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki przygotuje prezentację i wkrótce zaprosi na wernisaż swoich prac.

SONY DSC
Na kolejne spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu zapraszamy już 16 czerwca na godz. 16:15. Tym razem tematem będzie: Ile historii w powieściach historycznych? Skąd bierze się fenomen popularności tych powieści? A wszystko w oparciu o książki zgromadzone w naszej bibliotece.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu