[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Moje podróże – spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem

150521_spotkanie_kret_083Bardzo miło i ciepło wspominać będziemy drugie już spotkanie w naszej Bibliotece z Jarosławem Kretem – znanym dziennikarzem, podróżnikiem, fotoreporterem, orientalistą. Nasz gość największą popularność zyskał dzięki niezwykle barwnym i dynamicznym prognozom pogody.

Mimo początkowych oporów, przed podjęciem się meteorologicznego wyzwania, przekonał się, że ta, mało ceniona i statyczna dotąd forma telewizyjnej aktywności, może być źródłem satysfakcji i polem do kreatywnego wypełnienia. Obecnie Jarosław Kret z dużym zaangażowaniem i pasją włącza się w działalność organizacji zrzeszających prezenterów i twórców prognoz pogody, uczestnicząc w kongresach, sympozjach, forach i konferencjach, dotyczących meteorologii i zmian klimatu.

150521_spotkanie_kret_031Podczas wieczoru w Bibliotece, autor wspominał swoje dziennikarskie początki, które ze względu na zamiłowania podróżnicze, doprowadziły go do pierwszej redakcji polskiej edycji National Geographic, co jak przyznaje było świetną szkołą pisania o świecie, w kontekście przyrody, środowiska naturalnego i kultury.

150521_spotkanie_kret_038Dużą cześć spotkania dziennikarz poświęcił Ziemi Świętej, do której wracał kilkakrotnie, począwszy od 1989 r. Owocami tych wizyt są – film dla TVP „Izrael egzotyczny” oraz powstałe w 2006 r. wydawnictwo albumowe „Moja Ziemia Święta”. Jak udało nam się dowiedzieć, trwają intensywne prace nad kolejną książką, poświęconą biblijnym miejscom… Nie mogło obyć się także bez bardzo ważnych na mapie podróży gościa – Indii. Pierwsze odwiedziny tego kraju związane były z realizacją reportażu telewizyjnego, o wystawieniu „Ślubu” Gombrowicza, przez studentów szkoły teatralnej w New Delhi. Pobyt, przewidziany na pięć dni, przeciągnął się jednak do pięciu lat… Zwieńczeniem wieczoru były rajskie opowieści z Madagaskaru i Mauritiusa, bogato ilustrowane fotografiami.
Wydarzenie zorganizowane zostało, w ramach realizacji bibliotecznego projektu Opowieści z życia wzięte – interdyscyplinarne spotkania z twórcami, dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Energetyka na Rzecz Polski Południowej.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie