[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

Inscenizowana historia pisma i komunikacji – warsztaty Michała Zawadki

DSCN4291Maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. Większość przedsięwzięć bibliotecznych organizowanych w tym czasie nakierowana jest na czytelnika dziecięcego. W dobie rozwoju technologicznego, świata gier i Internetu, ważne jest obcowanie z książką, obcowanie ze światem wyobraźni, światem kultury wysokiej. Wśród majowych propozycji siewierskiej biblioteki znalazły się warsztaty literackie „Inscenizowana historia pisma i komunikacji„, które poprowadził Pan Michał Zawadka – pisarz, aktor, lektor i konferansjer.

DSCN4342Prowadzący zabrał uczniów klas trzecich z ZS w Siewierzu w niezwykłą podróż do magicznego świata książki i pisma. Podczas warsztatów młodzi czytelnicy zapoznali się z różnymi rodzajami komunikacji, począwszy od obrazków naskalnych, poprzez hieroglify, pismo węzełkowe, a skończywszy na współczesnym alfabecie. Uczestnicy warsztatów polowali na mamuta, tworzyli węglem jaskiniowe opowieści, poznali faraonów i pierwsze biblioteki, pisali pismem kipu, dowiedzieli się o wynalazku Gutenberga oraz o znaczeniu książek pisanych alfabetem Braille´a. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w tych wyjątkowych warsztatach, których celem było zaprzyjaźnienie młodych czytelników z książkami i rozbudzenie w nich chęci czytania.

DSCN4352Podczas spotkania Pan Michał Zawadka opowiadał także o swojej twórczości, między innymi o książce „Mądrość z natury,” która zawiera bajki edukacyjne, kolorowanki oraz audiobook i jest już dostępna w naszej bibliotece.

DSCN4287Na zakończenie spotkania dzieci zgodnie (i bardzo głośno) przyznały, że „książka jest fajna„, a my mamy nadzieję, że te niecodzienne warsztaty rozbudziły w dzieciach apetyt na książki…

Nadesłała: M. Szlachta, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu