[Relacja] POWIATOWA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYBNIKU

Noc Bibliotek w Rybniku

 DSC_0329Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku przyłączyła się do pierwszej ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Rybniccy bibliotekarze na tę noc przygotowali wiele atrakcji. Wieczór rozpoczęło wspólne czytanie. „Lokomotywę” Juliana Tuwima dla najmłodszych uczestników imprezy znakomicie zinterpretowali prezydent Rybnika Piotr Kuczera i poseł Marek Krząkała.

 

 

Miłośnicy literatury wzięli udział w dyskusji „Wysoka czy niska…?  Czy możliwa jest demokracja w świecie książki”, po której aktorzy teatru RONDO przedstawili montaż „Czytamy Twardowskiego”, nawiązujący do prezentowanej w Bibliotece Głównej wystawy jubileuszowej poświęconej twórczości Jana Twardowskiego.

DSC_0362Dzieci brały udział w grach i zabawach, a na zakończenie zobaczył film „Sekret Eleonory”. Powodzeniem wśród starszych i młodszych cieszyły się warsztaty introligatorskie prowadzone przez Piotra Gorusa. Nocna wizyta w bibliotece była też okazją do bliższego poznania rybnickiej książnicy – można było „oswoić” system biblioteczny, poznać drogę książki w Dziale Gromadzenia, odwiedzić otwarty magazyn i wybrać dla siebie ciekawą lekturę.

DSC_0255Prezentowano także wystawy – starego sprzętu radiowego, płyt winylowych, exlibrisów oraz archiwalne kroniki biblioteki. Ciekawą i cieszącą się dużym zainteresowaniem propozycją był wykład dr. Jacka Kurka na temat świata wartości zdobywców Bieguna Południowego. Korzyści odnieśli odwiedzający bibliotekę dłużnicy – podczas nocy obowiązywała stuprocentowa amnestia, można też było wyrobić bezpłatną kartę biblioteczną.

DSC_0350Nadesłała: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku