książnica

[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Biblioteka odpowiada na potrzeby Szkół Muzycznych

książnicaUczniowie szkół muzycznych mają zdecydowanie bardziej skonkretyzowane potrzeby niż młodzież uczęszczająca do szkół ogólnokształcących. W toku procesu dydaktycznego poza przedmiotami ogólnymi, uczą się teorii i historii muzyki, a także gry na instrumentach muzycznych. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do zorganizowania lekcji bibliotecznej dla takiego audytorium, niż Dział Zbiorów Specjalnych.

Dział Zbiorów Specjalnych Książnicy Beskidzkiej oprócz zbiorów zabytkowych, starodruków, mikrofilmów, przeźroczy, czy kolekcji exlibrisów i grafik, posiada także rozbudowane zbiory z dziedziny muzyki.

Uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej, podczas wizyty w naszym dziale mieli okazje nie tylko poznać ogólne zasady korzystania z biblioteki – podczas zajęć skupiliśmy się przede wszystkim na ich specjalistycznych potrzebach.

Zbiory związane z muzyką w Dziale Zbiorów Specjalnych, ze względu na swój charakter, mieszą się w trzech różnych pomieszczeniach: czytelni muzycznej, czytelni multimedialnej oraz wypożyczalni multimedialnej.

W czytelni muzycznej uczniowie mieli okazję poznać bogaty księgozbiór muzyczny, obejmujący encyklopedie i leksykony (od muzyki poważnej, przez rock i pop, aż do hip-hopu), książki z zakresu teorii i historii muzyki, wydawnictwa pozwalające doskonalić technikę gry na instrumentach oraz zbiór ponad 2000 wydawnictw zawierających nuty – w tym wydawnictwa przedwojenne, partytury na orkiestrę, jak i aranżacje na poszczególne instrumenty, a także śpiewniki, zawierające pieśni i piosenki w prostych układach dla początkujących.

W czytelni multimedialnej uczniowie zobaczyli różne, nieraz już archiwalne, nośniki danych, takie jak: taśmy i kasety magnetofonowe, a także, wciąż cieszące się zainteresowaniem melomanów – płyty analogowe, których zbiór liczy ok. 9000 egzemplarzy. W czytelni multimedialnej dostępne są także bieżące i archiwalne wydania czasopism tematycznych takich jak: Ruch Muzyczny, Tylko Rock/Teraz Rock, Jazz Forum, Machina, Przegląd Muzyczny, Magazyn Muzyczny, czy Muzyka.

Z kolei w wypożyczalni multimedialnej pasjonatów muzyki zainteresują szczególnie: opery, operetki, musicale i koncerty w formacie DVD, a także ponad 3000 płyt CD, wśród których można znaleźć wszystkie gatunki i style, od muzyki poważnej, po najnowsze wydania muzyki popularnej.

Różnorodność zbiorów muzycznych stanowi atrakcyjną ofertę, zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i pasjonatów-amatorów muzyki, jest doskonałą bazą pomocy dydaktycznych dla pedagogów i punktem wyjścia dla pogłębiania swoich pasji przez osoby zajmujące się muzyką czysto hobbystycznie.

Nadesłał: Marcin Twardzik, Książnica Beskidzka