[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SOSNOWCU

Kino w Bibliotece

Kino w Bibliotece1 Kino w Bibliotece2

Kino w Bibliotece to cieszący się ogromną popularnością projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu, organizowany od kwietnia 2011 roku, oferujący czytelnikom bezpłatne seanse filmowe dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy tych pokazów co tydzień przekonują się, że sosnowiecka Biblioteka to nie tylko miejsce spotkań z ciekawą literaturą, ale również prawdziwa sala kinowa, w której wyświetlane są dzieła sztuki filmowej najwyższej próby – emocjonujące, widowiskowe, zabawne oraz skłaniające do refleksji.

W repertuarze prezentowanym do tej pory publiczności Kina w Bibliotece, widzowie mogli odnaleźć ponadczasową klasykę kina, arcydzieła filmowych mistrzów, nowości i hity ostatnich lat, a także ambitne propozycje z katalogu kina rozrywkowego i gatunkowego. Pokazy filmowe układają się w miesięczne cykle tematyczne, zogniskowane wokół rozmaitych zagadnień, takich jak: adaptacje literatury („Literatura w kinie”), wybrane gatunki („Musicalowe Kino w Bibliotece”) czy filmy skierowane do określonego adresata („Kobiece Kino w Bibliotece”, „Kino pod napięciem”). Dla wyrafinowanych kinomanów przygotowano także przeglądy zgłębiające dorobek wybitnych twórców filmowych (Lech Majewski, Agnieszka Holland), duetów reżyser/aktor (Wojciech Jerzy Has i Zbigniew Cybulski; Tim Burton i Johnny Depp; Martin Scorsese i Leonardo DiCaprio) oraz ikonicznych aktorek (Audrey Hepburn, Marylin Monroe, Meryl Streep). Przed poszczególnymi projekcjami widzowie mogą posłuchać słowa wstępnego pracowników Biblioteki lub specjalnie zaproszonych prelegentów.

Nie brakuje również filmowych atrakcji przeznaczonych dla najbardziej wymagających widzów – dzieci i młodzieży. To właśnie dla młodszej części publiczności wraz z rodzinami, przeznaczone jest Familijne Kino w Bibliotece. Projekcje odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca od marca 2013 roku i przedstawiają zróżnicowany repertuar filmowy, który rozbawi i wzruszy odbiorców w każdym wieku. Biblioteka oferuje także pokazy w trakcie wakacji i ferii, skierowane do dzieci pozostających w tym czasie w mieście. W ramach tegorocznej „Filmowej Akademii Przygód”, będącej częścią letniej akcji Biblioteki „Literaccy łowcy przygód na start”, młodzi kinomani mogli zobaczyć filmy animowane i fabularne o tematyce przygodowo-podróżniczej, zainspirowane najciekawszą literaturą tego gatunku.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza zarówno stałych bywalców, jak i widzów, którzy jeszcze nie mieli okazji uczestniczyć w bezpłatnych pokazach filmowych Kina w Bibliotece, na kolejne seanse pełne fascynujących opowieści, trzymających w napięciu scen, widowiskowych sekwencji akcji, niekontrolowanych wybuchów śmiechu i wielkich emocji, odbywające się w wygodnej Auli na 200 miejsc przy ul. Kościelnej 11.

Nadesłał: Karol Kućmierz, Miejska Biblioteka Publiczna, Sosnowiec