[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Dzień Białej Laski

DSCN7503 DSCN7551
Jak co roku Biblioteka w Raciborzu włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Dla osób niewidomych i niedowidzących jest to uroczyste święto, podczas którego przypominają zdrowej części społeczeństwa, że istnieją, że chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele, bez ograniczeń i fałszywej litości.
Celem spotkań pod hasłem „Bliżej siebie” organizowanych w Eurece – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób niewidomych, którzy wbrew pozorom bardzo dobrze radzą sobie w życiu codziennym, natomiast w pewnych sytuacjach, po prostu potrzebują pomocy.

Bibliotekarki tradycyjnie już przygotowały szereg lekcji bibliotecznych dla uczniów raciborskich szkół podstawowych. W dzisiejsze przedpołudnie przybyła klasa pierwsza ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu. Podczas zajęć dzieci pod okiem bibliotekarki próbowały wczuć się w role osób niewidomych i chodziły o białej lasce prowadzone przez przewodników, testowały czujnik do wody, „skarpetniki”, próbowały czytać gazety przez różnego rodzaju szkła powiększające i nakładki na książki. Dziwiły się, że dzieci w szkołach dla niewidomych korzystają z przyborów ze specjalnymi wypustkami, które pozwalają im swobodnie posługiwać się linijką, ekierką czy cyrklem.  Zdecydowanie najwięcej emocji wzbudziło pisanie alfabetem Braille’a na specjalnych tabliczkach.
Cykl spotkań „Bliżej siebie” trwa nadal. Zapraszamy do biblioteki wszystkie chętne szkoły podstawowe.

Nadesłał: Dział Metodyki i Promocji, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Racibórz