przestawienie

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JASTRZĘBIU-ZDROJU

Z Sienkiewiczem przy tężni – NARODOWE CZYTANIE 2016

przestawienieMiejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju po raz trzeci przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” pod patronatem prezydenckiej pary. Inicjatywa ta z roku na rok zdobywa coraz większą popularność, w tym roku wzięło w niej udział blisko 2000 miast z całej Polski. Pracownicy instytucji publicznych wychodząc z książką w przestrzeń miejską, przyczyniają się do popularyzacji czytelnictwa i w atrakcyjny sposób zachęcają do odświeżenia klasyków polskiej literatury.

zabawy

Tematem przewodnim tegorocznej edycji była powieść Quo Vadis Henryka Sienkiewicza. W Parku Zdrojowym pod tężnią powstała scena, z której rozbrzmiały słowa sienkiewiczowskiej powieści czytane przed: Prezydenta Miasta Annę Hetman, Zastępcę Prezydenta Ryszarda Rakoczego, Przewodniczącego Rady Miasta Łukasza Kaszę, Naczelnika Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Ewę Gutowską, Naczelnika Wydziału Geodezji i Katrografii – Jacka Kmitę oraz Zastępcę Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – Michała Szelonga.

Fragmenty powieści wspólnie czytała także publiczność zgromadzona pod sceną. Aby jak najlepiej oddać klimat epoki, pracownicy Biblioteki i zaproszeni goście wystąpili w strojach stylizowanych na te z czasów Nerona, co niewątpliwie przyciągało uwagę przechodniów i stanowiło dużą atrakcję. Scena udekorowana była zaś stosami owoców, którymi później została poczęstowana publiczność.

scena

 

Dodatkowo dla najmłodszych zorganizowane były: warsztaty plastyczne i artystyczne, podczas których pod okiem profesjonalistów mogli szlifować swe plastyczne talenty, literackie memory, a także gra terenowa „Na tropach Sienkiewicza”, która pozwoliła uczestnikom zapoznać się z licznymi ciekawostkami z życia pisarza. Dużym powodzeniem cieszyła się również akcja „Wymaluj mural”, gdzie uczestnicy imprezy mogli wyrazić siebie, przy pomocy pędzla i farby tworząc „graffiti” na folii. Mieszkańcy, którzy przybyli na miejsce z własnym egzemplarzem powieści mogli otrzymać na jej kartach pieczęć upamiętniającą udział w wydarzeniu.

publiczność

Wszystkie przygotowane przez Bibliotekę atrakcje oraz piękna sceneria Parku Zdrojowego pozwoliły uczestnikom Narodowego Czytania kontemplować twórczość noblisty.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju