SPOTKANIE

[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

SPOTKANIEW dniu 15 grudnia 2016 roku po raz kolejny mieliśmy wielką przyjemność gościć w Książnicy Beskidzkiej Renatę Piątkowską, która przybyła do nas wraz ze swoją menedżerką Malwiną Kożurno. Twórczość tej bielskiej pisarki została doceniona i wielokrotnie nagrodzona. W 2015 roku  pisarka znalazła się w gronie 5 osób uhonorowanych Orderem Uśmiechu. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Bielska-Białej ze Szkoły Podstawowej nr 9 i nr 28 oraz z Zespołu Szkół Specjalnych, a także dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie oraz ze Szkoły Podstawowej z Łodygowic.

spotkanie

Pisarka przybliżyła dzieciom swoją najnowszą nagrodzoną książkę zatytułowaną „Hebanowe serce”. Jest to historia podróży małego afrykańskiego uchodźcy – Omenki, który wraz ze swoją mamą ucieka z kraju ogarniętego konfliktem zbrojnym. Książka uczy, że nie wszystkim ludziom jest dobrze, pokazuje, że na świecie jest dużo cierpienia i dlatego warto pamiętać, mając ciepły dom, o ludziach, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach życiowych. Renata Piątkowska namawiała by „przytulić w myślach uchodźcę” czyli pokazać naszą solidarność i wsparcie, chociaż dobrym słowem. „Hebanowe serce” Renaty Piątkowskiej w interpretacji Malwiny Kożurno zainteresowało i wzruszyło niejedno serce. Zaprezentowany fragment książki – afrykańska bajka o niecierpliwym hipopotamie uczyła dzieci jak ważna w życiu jest cierpliwość.

Pisarka chętnie odpowiadała na pytania uczestników spotkania. Dzieci interesowało czy książki, które pisze są oparte na faktach czy powstają w jej wyobraźni. Renata Piątkowska opowiadała, że książki oparte na autentycznych wydarzeniach m. in. „Wszystkie moje mamy”, „Oko w oko ze zwierzakiem” wymagają większego zaangażowania ze względu na konieczność poszerzenia wiedzy na dany temat i praca nad nimi trwa ok. 8 miesięcy.

spotkanie

O tym, że książki Renaty Piątkowskiej cieszą się wśród młodych czytelników dużym zainteresowaniem świadczyły trafne odpowiedzi na pytania dotyczące twórczości autorki, które zadawał dzieciom dyrektor Bogdan Kocurek oraz niekończąca się kolejka po autografy.

Na wiosnę ukaże się nowa książka autorki o papieżu Franciszku. Z niecierpliwością czekamy!

Nadesłała: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej