[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PIEKARACH ŚLĄSKICH

Piekary ŚląskieSenior w Piekarskiej Bibliotece

W październiku 2016 r. ruszył nowy projekt adresowany do pokolenia 50+, którego celem jest aktywizacja osób dojrzałych i włączenie ich w działania Biblioteki. Osoby starsze to ogromny potencjał, który może i powinien być wykorzystany przez społeczności lokalne. To przede wszystkim nieocenione źródło wiedzy budowanej na podstawie długoletnich życiowych i zawodowych doświadczeń. To także umiejętności praktyczne, przydatne innym czy też czas, który osoby starsze mogą poświęcić młodszym pokoleniom. Wpisując się w ten trend, Piekarska Biblioteka przedstawiła ofertę dla seniorów. Liczymy, że spotka się ona z zainteresowaniem i uznaniem tej wspaniałej grupy naszej społeczności.  W każdym miesiącu odbywają się trzy typy zajęć:

  • Edukacja zaangażowana – w tym bloku można nauczyć się obsługi komputera lub podnieść swoje umiejętności informatyczne, uczyć się języków obcych. Dotychczas w ramach tego bloku odbył się kurs z zakresu podstaw obsługi komputera oraz zajęcia Tablety? Tak, chcę poznać.
  • Przydatna wiedza – przyjemności dla ciała i ducha, cykliczne spotkania podnoszące wiedzę z różnych dziedzin, np. medycyny, psychologii, nowych technologii, także wspólne wyjazdy do bliskich, ale ciekawych miejsc. Do tej pory zorganizowaliśmy spotkanie ze specjalistą ziołolecznictwa, spotkanie autorskie z Remigiuszem Rączką, warsztaty z miejscową florystyką oraz pokaz nowych technologii – drukarka 3D, okulary VR, długopis 3D.
  • Senior w akcji – międzypokoleniowe warsztaty kulinarne, warsztaty sztuki Ebru, klub szachowy, konkurs starej fotografii, robótki ręczne, majsterkowanie. W tym bloku zajęć to właśnie uczestnicy są przewodnikami i prowadzącymi zajęcia. I tak powstał klub szachowy prowadzony przez Pana Henryka Fatygę, który uczestniczy w projekcie Senior w Bibliotece, klub robótek ręcznych z panią Gizelą Zielińską. Dużym powodzeniem cieszą się zajęcia Jogi śmiechu i warsztaty Tajniki kuchni śląskiej, na których w grudniu piekliśmy pierniki.

Zajęcia i spotkania odbywają się w Bibliotece Centralnej przy ulicy Kalwaryjskiej 62 D o stałych porach.

To na początek! Jesteśmy ciągle otwarci na propozycje i sugestie seniorów, co do tematyki i formy kolejnych spotkań.
img_8813img_0367img_0354