gry

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH. FILIA NR 21

Klub Gier Planszowych w bibliotece

bibliotekaMiejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach wypożycza gry planszowe od 2007 r. Na początku było to kilkanaście tytułów, które nieśmiało „walczyły” o uwagę Czytelników pochłoniętych innymi zainteresowaniami. Z czasem zmienił się polski rynek – przybyło nowoczesnych gier planszowych, które podbiły serca wielu ludzi. Biblioteka dostrzegła ten fenomen i poszła z duchem czasu, inwestując w taką rozrywkę. Dziś już wiemy, że był to dobry krok. Na przestrzeni ostatnich lat w bibliotece zaistniały różne inicjatywy planszówkowe, w szczególności skierowane do naszych młodych czytelników. W naszych filiach dzieci grając miło spędzają czas i jednocześnie uczą się nowych umiejętności.

ranking

W październiku 2016 roku przy współpracy z wydawnictwem Granna w Filii nr 21, na osiedlu Kopernika, powstał Klub Gier Planszowych. Wydawnictwo to wyszło z pomysłem stworzenia takich klubów w całej Polsce i skierowało swoją propozycję do różnych placówek szkolnych i edukacyjnych, chcąc pomóc w ten sposób uczestnikom takich spotkań rozwijać różne zainteresowania i zachęcać do kreatywnego spędzania czasu (więcej informacji pod linkiem: http://www.granna.pl/szkoly-i-przedszkola.html). Ponieważ my bibliotekarki lubimy gry planszowe i często w nie grywamy, a także „zarażamy” tym zainteresowaniem naszych czytelników, postanowiłyśmy zgłosić się do Granny i założyć taki Klub w naszej filii. W ramach współpracy Granna przysłała nam paczkę z trzema grami planszowymi („Super farmer”, „Od Helu do Wawelu” oraz „Planetę Zwierząt”) oraz materiały promocyjne i zapewniła, iż w wypadku, gdy będziemy organizować turniej którejś z gier planszowych, też nam udzieli wsparcia.

Ustaliłyśmy, że na początek Klub będzie się spotykał raz w miesiącu. Jeżeli Klubowicze będą chcieli, aby tych spotkań było więcej, to postaramy się, aby tak się stało. Za nami dwa spotkania, przed nami trzecie i to połączone z „planszówkowym dniem otwartym”, czyli całodziennym graniem dla chętnych.

gry

Na nasze klubowe spotkania przychodzą dzieci (wiek 7+), młodzież i dorośli. Staramy się urozmaicać rozgrywki, przygotowujemy kilka tytułów gier, które chcemy zaprezentować i nauczyć w nie grać naszych uczestników. Dobieramy tytuły gier odpowiednie do wieku. Nie chcemy, aby gra była zbyt łatwa, ale też nie może zniechęcić zbyt rozległymi zasadami. W czasie rozgrywek jesteśmy obok, aby wspierać i rozwiewać wątpliwości grających związane z zasadami.

Do Klubu zapisały się osoby w różnym wieku, z różnym „doświadczeniem” w graniu, co spowodowało, że musiałyśmy ustalić zasady zachowania w czasie naszych spotkań. Tu z pomocą przyszło nam również wydawnictwo Granna, gdyż do naszego „zestawu startowego” dołączyło planszę – Zasady Planszówkowego Savoire-Vivre. Można się było z niego dowiedzieć między innymi, że: należy grać uczciwie, jeżeli przegrywamy, to nie obrażamy się na pozostałych uczestników, nie zastanawiamy się długo nad swoim ruchem, szanujemy elementy gry, tak, aby służyły też innym graczom oraz, że po zakończeniu rozgrywki dziękujemy sobie nawzajem za wspólną grę. Nasze pierwsze spotkanie rozpoczęliśmy, gdy wszyscy podpisali się na tablicy obok tego regulaminu. Staramy się, aby te zasady były przestrzegane, uczymy dzieci, że nie zawsze się wygrywa i należy się cieszyć samą grą i spotkaniem ze znajomymi.

gry

Po dwóch spotkaniach trudno jeszcze powiedzieć, czy Klub na stałe zagości w naszych progach, ale na razie o tym nie myślimy. Te dwa spotkania przyniosły nam dużo satysfakcji i wielkiej radości z rozgrywek. Dlatego cieszymy się chwilą i gramy, gramy, gramy… oczywiście w planszówki.

gry

Nadesłała: Anna Jarosz, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach