zajecia

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

XV Noc z Andersenem

zajeciaW nocy z 31 marca na 01 kwietnia 2017 r. raciborska biblioteka dosłownie drżała w posadach, a to za sprawą kolejnej Nocy z Andersenem. Frekwencja dopisała – na noc w bibliotece przybyło 61 dzieci z Raciborza i okolic. Tym razem tematem przewodnim był „Zwariowany świat Pippi”, a dzieci podzielone na 4 drużyny bawiły się w poszukiwaczy przygód.

Noc w bibliotece rozpoczęła się o 18:00. Pierwszą niespodzianką była przejażdżka konna na parkingu bibliotecznym. Potem dzieci przeniosły się do biblioteki, gdzie rozpoczęły pełne emocji rozgrywki  drużyn, które walczyły w wyścigach konnych, próbowały powtórzyć najzabawniejsze brzmienie imienia Pippi (najbardziej podobało się chińskie „Cháng wà zi Pí pí”oraz indonezyjskie „Pippi Si Kaus Kaki Panjang”), a także wspólnie układały Kodeks dobrego zachowania. Następnie drużyny wymyśliły swoje nazwy, hymn, okrzyk bojowy i tajne hasło, a wszystkie buzie ozdobiono pięknymi piegami.

zajęcia

Po kolacji, która spotkała się z wielkim aplauzem rozemocjonowanych poszukiwaczy – dzieci ruszyły na podbój biblioteki. Na poszczególnych piętrach budynku na drużyny czekały kolejne zadania, dzięki którym można było zdobyć małe niespodzianki, klucz do skrzyni skarbów i fragmenty mapy skarbów.

Poszukiwacze przygód, tak jak Pippi, tańczyli polkę i wymyślali nieprawdopodobne historie, a na ich podstawie tworzyli barwne komiksy. Każda z drużyn zrobiła lalkę Pippi i biżuterię w stylu eko, a na podstawie fragmentu z książki „Pippi Pończoszanka” przygotowała scenkę teatralną. Zwieńczeniem zabawy w grupach było odnalezienie skrzyni skarbów, która okazała się pełna słodkości.

Po północy każda z grup zaprezentowała zebranym wszystkie informacje o sobie, odśpiewała swój hymn i odegrała przygotowaną scenkę teatralną. Mimo zmęczenia, humory dopisały wszystkim uczestnikom i nawet późna pora nie zniechęcała do zabawy. Emocje zaczęły opadać dopiero około 2 w nocy, gdy wszyscy zaczęli szykować się do snu wśród regałów bibliotecznych.

spotkanie

Rano dzieci przystąpiły do dalszej zabawy. Drużyny zaprezentowały przygotowane przez siebie komiksy, ilustrujące niesamowite historie o przygodach Pippi: w Malandii, gdzie wszystko było dziwne i malutkie, w Grecji, w której każde dziecko ma dodatkowe oko na czole, w Trąbolandii, w której żyją słonie kochające balet i czytanie oraz w Chinach, gdzie każdy ma urządzenie do tworzenia baniek mydlanych.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu