misie

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KUŹNI RACIBORSKIEJ

Projekt edukacyjny „Gmina Kuźnia Raciborska Czyta Małym Misiom”

LOGOMiejska Biblioteka Publiczna w Kuźni Raciborskiej w partnerstwie z biblioteką szkolną w Społecznej Szkoły Podstawowej w Budziskach oraz wszystkimi gminnymi przedszkolami od listopada do marca realizowała projekt edukacyjny „Gmina Kuźnia Raciborska Czyta Małym Misiom”. Przedsięwzięcie „Gminy czytają małym misiom“ jest modyfikacją Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, który ma na celu promocję czytelnictwa wśród najmniejszych dzieci oraz współpracę pomiędzy przedszkolami z całej Polski. Autorem projektu jest Pani Aneta Konefał , dyrektorka Przedszkola w Kolbuszowej.

wystawa

Zadaniem uczestników jest wybranie misia-maskotki, nadanie mu imienia, przeczytanie mu książeczki i wysłanie w podróż po Polsce. Ponad 500 przedszkoli  z całego kraju zostało pogrupowanych w zespoły po 10 i to pomiędzy nimi wędruje miś, by na końcu powrócić do swojego przedszkola. Razem z  zabawką wędruje jego dziennik podróży, w którym zapisywane są tytuły przeczytanych książeczek oraz wklejane pamiątkowe zdjęcie opatrzone specjalną dedykacją dla dzieci-właścicieli misia.

misie

Patronem honorowym Projektu jest Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak, ks. dr hab. Jan Niewęgłowski, prof. UKSW- Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Dorota Dziamska – pedagog, autorka systemu Edukacja Przez Ruch, ekspert MEN.

Głównym patronem medialnym jest ogólnopolskie czasopismo „Przedszkolne ABC” oraz 30 innych  mediów w tym: regionalne stacje telewizyjne, radiowe, gazety oraz portale internetowe.

scena

13 marca w sali widowiskowej MOKSiR w Kuźni Raciborskiej odbyło się uroczyste podsumowanie i zakończenie projektu „Gmina Kuźnia Raciborska Czyta Małym Misiom”.
Od 26 listopada 2016 roku pięć małych misiaczków: Leon, Ruduś, Turzaczek, Łaskotek i Tuliś wędrowało od przedszkola do przedszkola zacieśniając współpracę pomiędzy tymi placówkami. Z każdym misiem podróżował jego dzienniczek. Zadaniem przedszkolaków przyjmujących gościa (misia) było przeczytanie mu książeczki, wypełnienie dzienniczka oraz zaopiekowanie się pluszakiem. Rolę kurierów pomiędzy przedszkolami przejęli gminni bibliotekarze, którzy przy okazji spotkań z przedszkolakami również czytali maluchom bajeczki. Odbyło się około 50 takich spotkań w bibliotece, jej filiach i przedszkolach, natomiast w ciągu całej zabawy czytano dzieciom 130 razy. Projekt objęty był honorowym patronatem Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska.

scena

Na uroczystość zakończenia przedsięwzięcia przybyły przedszkolaki, dyrektorzy przedszkoli, bibliotekarze i przedstawiciele gminnych władz. Goście mieli okazję poznać osobiście całą piątkę dzielnych, oczytanych pluszaków, obejrzeć prezentację multimedialną na temat przebiegu projektu oraz podziwiać przepiękne prace plastyczne finalistów Gminnego Konkursu Plastycznego „Ulubione lektury Małego Misia”. Każde dziecko uczestniczące w projekcie otrzymało pamiątkową plakietkę i obejrzało spektakl teatralny „Kozucha Kłamczucha”.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Kuźni Raciborskiej