sala

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WIŚLE

Sławomir Koper w Wiśle

gośćW Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle 6 kwietnia 2017 r. odbyło się bardzo ciekawe spotkanie. Gościem czytelników był Sławomir Koper – pisarz, autor książek historycznych, publicysta współpracujący m.in. z „Mówią Wieki”, „Historia do Rzeczy” czy „Poznaj Świat”, portalami internetowymi wp.pl i interia.pl; radiowy i telewizyjny ekspert historyczny. Niezwykle poczytny absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego jest autorem kilkudziesięciu już tytułów, które od kilku lat nie schodzą z list bestsellerów i wygrywają wszystkie możliwe rankingi dla książek popularnonaukowych.

Tematem głównym wiślańskiego spotkania były elity II Rzeczypospolitej, jako że zbliża się 80. rocznica oddania do użytku biblioteki i Domu Zdrojowego. To w nim najczęściej gościli znani politycy i artyści okresu międzywojennego, którzy przybywali do Wisły, zwłaszcza pod koniec lat 30. XX wieku. Autor opowiedział zatem o życiu prywatnym pierwszego gospodarza Zamku na Zadnim Groniu, prezydencie Ignacym Mościckim oraz o komendancie, który wskazał go na ten urząd, sam nie przyjmując wyboru. Józef Piłsudski bowiem był zainteresowany realną władzą, a nie funkcjami reprezentacyjnymi. Pasjonujące jest bogate życie prywatne komendanta, choć sam nie miał wielkich wymagań i żył w prawie spartańskich warunkach.

sala

Tematem opowieści Sławomira Kopra był także jeden z patronów wiślańskiego Święta Gór w 1937 roku czyli Edward Śmigły Rydz, który jako niepospolity dowódca wojskowy brawurowo zbiegł z miejsca internowania go w Rumunii czy niezwykle barwna postać pierwszego ułana Rzeczypospolitej. Bolesław Wieniawa Długoszowski, wielbiący 3 K (kobiety, koniak, konie), adiutant komendanta doszedł do stopnia generała, był artystą (tłumaczem poezji) i zdolnym dyplomatą, z wykształcenia lekarzem. Po tzw. kryzysie przysięgowym ordynował nawet w Cieszynie!

Tematem spotkania z autorem Sławomirem Koprem były także elity artystyczne. Czytelnicy dowiedzieli się co pisały o sobie nawzajem w swoich dziennikach największe pisarki okresu międzywojennego: Zofia Nałkowska i Maria Dąbrowska. Była mowa o ich partnerach i partnerkach życiowych, kłopotach lub sukcesach po zakończeniu wojny w nowym, komunistycznym ustroju. Nie zabrakło ciekawostek z życia gwiazd estrady: Eugeniusza Bodo czy Lody Halamy oraz artystów takich jak słynny tenor Jan Kiepura czy wirtuoz fortepianu, a później premier Ignacy Paderewski.

film

Czytelnicy wiślańscy przez ponad godzinę z wielką uwagą i dużym zainteresowaniem słuchali opowieści autora, znawcy okresu międzywojennego. Posypały się pytania o warsztat, metodę pracy i poszczególne postacie, bowiem historia „z ludzką twarzą” jest pasjonująca, a książki Sławomira Kopra nie stawiają pomników, ale je odbrązawiają, ukazując zwykłe ludzkie słabości, wady oraz uczucia i emocje. Nie dziwi zatem kolejka po autografy, ani późniejsze dyskusje przy kawie i herbacie. Dziękujemy autorowi i czytelnikom za ciekawe spotkanie i zapraszamy do biblioteki po pasjonujące lektury.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle