SPOTKANIE

[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

NOC DETEKTYWÓW W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

SPOTKANIEW nocy z 21 na 22 kwietnia 2017 r. po raz szósty w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu odbyła się  niezwykła impreza pod hasłem „NOC DETEKTYWÓW”. Poprowadził ją znany pisarz książek dla młodzieży, dziennikarz, organizator wypraw, detektyw, instruktor survivalu, adept kung-fu Pan Krzysztof Petek i towarzyszące mu asystentki: Panie Joanna i Agnieszka Hońko. Opiekę nad uczestnikami sprawowały: bibliotekarz Jolanta Jakubczyk, nauczyciele: Barbara Pawińska, Aneta Bednarz i Justyna Borowiecka. W nocnych „manewrach” bibliotecznych uczestniczyło 28 uczniów klas III-VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu.          

Spotkanie poprzedziła prelekcja komendanta Komisariatu Policji w Siewierzu Pana podkomisarza Piotra Kurowskiego, który przybył wraz z młodszym aspirantem Mariuszem Cupiałem. Funkcjonariusze w niezwykle ciekawy i fachowy sposób przybliżyli młodzieży tajniki daktyloskopii, która w znacznym stopniu pomaga w wykrywaniu sprawców przestępstw. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi dzieci poznały nowoczesne techniki pobierania odcisków palców, ich rejestracji, przechowywania, katalogowania i wykorzystania jako materiału dowodowego.  Wiele emocji w uczestnikach wzbudziła  możliwość utrwalenia własnych linii papilarnych.

spotkanie

Następnie Krzysztof Petek  zabrał dzieci w multimedialną podróż, odkrywając przed nimi uroki m.in. Transylwanii, Peru a nawet Syberii. Po tej prezentacji uczestnicy zasypali pisarza licznymi pytaniami dotyczącymi zwiedzanych przez niego krajów.

Kolejnym punktem nocy było poznawanie technik samoobrony, które w znacznym stopniu przybliżyły młodym ludziom sposoby reagowania w sytuacjach zagrożenia. Ćwiczenia pozwoliły wszystkim na zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce i sprawiły wiele przyjemności.

spotkanie

Po krótkiej przerwie na posiłek i instruktażu dotyczącym atrakcji przygotowanych  przez Pana Krzysztofa, uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy i wyruszyli w niezwykłą podróż po świecie zagadek, szyfrów i zadań logicznych. Celem zabawy było zdobycie ukrytego skarbu. Aby go odnaleźć, uczestnicy  musieli wykazać się umiejętnościami matematycznymi, orientacją w terenie, znajomością ortografii, literatury, sztuki i języków obcych. Trudność zadań polegała również na tym, że poszukiwania odbywały się  nie tylko w obrębie biblioteki, ale i pod osłoną nocy w różnych miejscach na terenie miasta.  Tajemniczym skarbem, który czekał na zwycięską drużynę w ogrodzie zaprzyjaźnionego nauczyciela – Pana Pawła Korusiewicza, okazały się słodkie „sztabki złota” i książki ufundowane przez samego autora.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy nocnej zabawy otrzymali pamiątkowe dyplomy    i czekolady.

Nadesłały: Jolanta Jakubczyk-MGBP w Siewierzu, Aneta Bednarz, Barbara Pawińska-SP 2 Siewierz