spotkanie

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Wszyscy jesteśmy astronomami! W bibliotece gościł Karol Wójcicki

spotkanie„Każdy kto spogląda na niebo i podziwia jego piękno jest już astronomem” – przekonywał w trakcie wtorkowego spotkania w raciborskiej bibliotece Karol Wójcicki – znany z telewizji popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy, organizator jednych z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba oraz wielu innych imprez popularnonaukowych. Miłośników astronomii nie brakowało!

– 85% ludności na świecie żyje w miejscach, w których nie widać drogi mlecznej. Aktualnie musimy się bardzo postarać, żeby ujrzeć nad głowami rozgwieżdżone niebo – ubolewał Wójcicki. Na pocieszenie zaprezentował swoim słuchaczom swój niezwykły film „Światła północy – zorza polarna nad Islandią”.

Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku skupił swoje wystąpienie wokół zagadnienia współpracy amatorów z profesjonalistami, czyli tzw. nauce obywatelskiej, podając liczne przykłady projektów takich jak SOHO Sungrazing Comets czy Galaktyczne ZOO, które już doprowadziły do wielkich odkryć.

spotkanie

– Wczorajsze spotkanie to tylko jedna z propozycji raciborskiej biblioteki w ramach trwającego Tygodnia Bibliotek. Już dzisiaj o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie podróżnicze z Marzeną Filipczak – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.

logosSpotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu