pisarka

[Relacja] POWIATOWA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Zofia Stanecka – autorka kultowej „Basi” odwiedziła Racibórz

pisarkaDzieci znają Zofię Stanecką głównie jako autorkę serii książek o Basi – przebojowej pięciolatce w bluzce w paski. Wczoraj, na zaproszenie raciborskiej biblioteki, pisarka spotkała się z dziećmi w Studziennej i na Płoni.

Książki Zofii Staneckiej przesiąknięte są humorem i mądrością a uwielbiają je nie tylko dzieci, ale także dorośli. Autorka, znana głównie z serii o Basi i jej przebojowej rodzince, pisze także o trollach (Koc trolla Alojzego, Troll i zawody), dziadkach (Świat według dziadka), robotach (Robot Robert) statkach (Historia pewnego statku. O rejsie „Titanica”) i wielu innych rzeczach.

grupa

W trakcie spotkania w Studziennej autorka prześledziła cały proces powstawania książki, od iskry inspiracji w głowie pisarza po kolorowy produkt końcowy w postaci kolejnej części przygód Basi. Stanecka porównała pisanie książek do… gotowania zupy! – Do głowy – jak do gara – wrzucamy składniki takie jak inspiracje i obserwacje, by następnie doprawić je solidnie wyobraźnią. Wszystko to musi się długo pogotować nim będzie gotowe.  Nad książką myślę zwykle dwa tygodnie a piszę tylko jeden dzień – mówiła pisarka.

sala

Z kolei w bibliotece na Płoni, dzieci dowiedziały się czy w dzisiejszych czasach można być damą lub rycerzem? Pisarka omówiła zasady savoir-vivre na przykładzie fragmentów książek „Damą być” i „Rycerzem być”. Na koniec Stanecka poprosiła uczestników, aby wyobrazili sobie a następnie narysowali swoją wizję damy lub rycerza.

spotkanie

Zafascynowane opowieściami Staneckiej dzieci mogły po spotkaniach zakupić książki autorki i zdobyć pamiątkowy autograf. Książki Zofii Staneckiej można także wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Serdecznie zapraszamy!

Nadesłała: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Raciborzu