XIII FORUM BIBLIOTEKARZY SAMORZĄDOWYCH POWIATU BĘDZIŃSKIEGO
Biblioteka – skarbnica wiedzy o regionie to temat prelekcji i rozmów jakie miały miejsce podczas XIII Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego, które odbyło się 12 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.
Wybór tematu nie był przypadkowy. Rolom bibliotek publicznych, którym jako instytucjom społecznym, realizującym zadania wynikające ze zmieniających się potrzeb społeczności lokalnej przypisuje się wiele funkcji, w tym informowanie, wspieranie oraz zaspokajanie potrzeb intelektualnych i społeczno–kulturalnych w obszarze edukacji regionalnej. Zauważalny wzrost zainteresowań zagadnieniami regionalizmu, potrzeba wiedzy na temat najbliższego, ukształtowanego historycznie i kulturowo otoczenia wyznacza z kolei zadania bibliotek w sferze gromadzenia, opracowania i przetwarzania informacji regionalnej, zwłaszcza w środowiskach, gdzie brak jest placówek naukowo-badawczych, specjalistycznych instytucji o charakterze dokumentacyjno-informacyjnym. Tam biblioteka jest nie tylko centrum życia lokalnego, ale również uniwersalną i powszechną instytucją gromadzącą i udostępniającą w rożnej postaci wiedzę o regionie.
O tym jak ważne jest zachowanie i odkrywanie wiedzy o małych ojczyznach przekonywała Małgorzata Zbroszczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, która dzieliła się wiedzą i doświadczeniem na temat różnych grup użytkowników informacji regionalnej oraz Łukasz Żywulski z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich, który podjął próbę odpowiedzi na pytanie czy współczesny bibliotekarz, jako archiwista społeczny ma do spełnienia misję, obowiązek czy może to jednak powołanie.
Uczestnicy Forum Bibliotekarzy spotkali się także z fotografem i regionalistą Jerzym Wieczorkiem, prowadzącym m.in. stronę „Wolny Grodziec”, który poprzez dokumentację fotograficzną zaprezentował dzieje rozwoju i świetności ekonomicznej, edukacyjnej i kulturalnej jednej z dzielnic Będzina, Grodźca, wskazując jak ważne jest co i jak należy gromadzić, przechowywać i wreszcie udostępniać, aby podjęte wysiłki były w pełni efektywne.
Z kolei Alina Dołyniuk-Majeranek z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie w swoim wystąpieniu podkreślała rolę będzińskiej książnicy w kreowaniu informacji o regionie oraz budowaniu relacji z otoczeniem społecznym, będącym nieograniczonym źródłem wiedzy o miejscach, kulturze i tradycjach regionu. O wyjątkowej kolekcji unikatowych efemeryd Pracowni Dokumentów Życia Społecznego książnicy będzińskiej, które dokumentują bogatą aktywność społeczeństwa lokalnego i wraz z upływem czasu nabierają coraz większego znaczenia, mówiła Beata Wardęga z Działu Promocji biblioteki.
Organizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczna w Będzinie od 13 lat forum, nad którym patronat honorowy objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski, służy wymianie doświadczeń zawodowych oraz integracji środowiska bibliotekarskiego. Kolejne lata jego organizacji, podczas których podejmowane są działania wzmacniające interpersonalne i merytoryczne kompetencje bibliotekarzy, zaświadczają o potrzebie i celowości przedsięwzięcia.
Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie