zdjęcie

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WIŚLE

Sesja o Ferdynandzie Dyrnie


salaW Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle 9 listopada 2017 r. odbyło się coroczne spotkanie z cyklu „Ocalić od zapomnienia…”. Tym razem biblioteka zorganizowała sesję popularnonaukową, w której udział wzięło trzech prelegentów. Bohaterem wykładów był Ferdynand Dyrna (1874-1957) – aktor – amator, literat, plastyk i działacz społeczny, zamieszkały w Wiśle na Bajcarach w willi „Malinka”.

Na sesję przybyli członkowie Rodziny, władze miasta w osobach burmistrza Tomasza Bujoka i sekretarza Sylwestra Foltyna, sąsiedzi i mieszkańcy Wisły. Bogatą biografię oraz działalność społeczną Ferdynanda Dyrny przedstawiła historyk Danuta Szczypka, prowadząc słuchaczy od Jabłonkowa przez Cieszyn i Poznań do Wisły. Dokonania artystyczne na scenach teatru amatorskiego, twórczość literacką (prozę, wiersze i sztuki) omówiła następnie znawczyni literatury Śląska Cieszyńskiego dr Łucja Dawid. SPOTKANIE

Z kolei z twórczością plastyczną zapoznał zgromadzonych historyk sztuki dr Michał Kawulok z Muzeum Beskidzkiego. Wykładom towarzyszyły prezentacje multimedialne, dzięki którym można było nie tylko wysłuchać interesujących prelekcji, ale także zobaczyć archiwalne zdjęcia, rękopisy i obrazy. A wszystko to dzięki uprzejmości Rodziny, która udostępniła pamiątki po swoim dziadku i krewnym.

zdjęcie

Życie i działalność Ferdynanda Dyrny zostały opisane i opublikowane w najnowszym „Roczniku Wiślańskim”, a kolejne artykuły ukażą się drukiem w przyszłym roku. Niezmiernie ciekawa postać życia kulturalnego Śląska Cieszyńskiego i Wisły godna jest przypominania, choćby jako autor tekstu „Szałaśników”, do których muzykę skomponował Jan Sztwiertnia, wzięty publicysta prasowy (felietony Tekli Klebetnicy) i uwielbiany na Śląsku Cieszyńskim aktor. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biblioteki.

spotkanie

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle