zabrze

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZABRZU

Zabrze stawia na rozwój

zabrzeOd września do listopada 2017 roku Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu przeprowadziła cykl bezpłatnych szkoleń dla bibliotekarzy pracujących w miejskich bibliotekach publicznych, które były realizowane w ramach projektu „Warsztaty dla bibliotekarzy: kierunek rozwój”. Projekt został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Każde z cyklu siedmiu szkoleń przygotowaliśmy tak, aby było osadzone w realiach i prowadzone z perspektywy miejskich bibliotek publicznych. Warsztaty poprowadzili praktycy, którzy posiadają odpowiednie przygotowanie i doświadczenie. Głęboko wierzymy, że uczestnictwo w nich pozwoliło na uzyskanie przez bibliotekarzy nowej wiedzy i umiejętności, wzbogacenie i uatrakcyjnienie oferty swojej biblioteki oraz podniesienie standardów usług oferowanych użytkownikom bibliotek.

Na cykl szkoleń złożyły się warsztaty:

1. Od grupy do zespołu – diagnoza, budowanie zespołu, komunikacja, role zespołowe, rola lidera

Prowadzący: Magdalena Miller

2. Profesjonalna obsługa użytkownika biblioteki

Prowadzący: Tomasz Radkiewicz

3. Gra miejska w pracy bibliotekarza jako narzędzie edukacyjne i promocyjne

Prowadzący: Karol Baranowski

4. Sztuka fotografii – czyli jak uchwycić wydarzenia biblioteczne na zdjęciach

Prowadzący: Arkadiusz Gola

5. Asertywność w kontakcie z użytkownikiem biblioteki

Prowadzący: Agnieszka Radkiewicz

6. Biblioteka – dobre miejsce dla młodzieży! Jak tworzyć atrakcyjną ofertę w oparciu o narzędzia internetowe i coachingowe

Prowadzący: Agata Warywoda

7. Komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna w pracy bibliotekarza

Prowadzący: Maja Branka

W ramach projektu 34-osobowa grupa bibliotekarzy odbyła także wizytę studyjną w Artetece, która jest jedną z agend Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Podczas zwiedzania Arteteki uczestnicy mogli nie tylko zapoznać się z dobrymi praktykami, ale także zadawać pytania i przyjrzeć się zasadom funkcjonowania tej placówki, co niewątpliwie pozwoliło wzbogacić ich wiedzę.

mkidnProjekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.