[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W ŻELISŁAWICACH

Z ŻYCIA FILII BIBLIOTECZNEJ W ŻELISŁAWICACH

dekoracjeWszystko co dobre szybko się kończy – a w szczególności ferie – czas odpoczynku od obowiązków szkolnych. Jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom ferii zimowych z książką w  Filii bibliotecznej w Żelisławicach nie zabraknie. Zajęcia odbywały się  w dniach od  29 stycznia do 7 lutego, a wzięły w nich udział dzieci w wieku 4–14 lat.  Łącznie odbyło się 6 spotkań a frekwencja podczas zajęć wyniosła 42 osoby.

Hasło tegorocznych ferii brzmiało: „W ZACZAROWANEJ ZAGRODZIE A. CZ. CENTKIEWICZÓW – MY SIĘ ZIMĄ NIE NUDZIMY BO…  DO BIBLIOTEKI CHODZIMY”.

Nasze biblioteczne zimowe spotkania rozpoczęliśmy od zapoznania się z książką Aliny i Czesława Centkiewiczów pt. Zaczarowana zagroda. Akcja opowiadania rozgrywa się na Antarktydzie. Przebywają tu polarnicy ze stacji im. Dobrowolskiego, którzy zamierzają oznakować grupę pingwinów Adeli i w ten sposób dowiedzieć się, jaką trasę zwierzęta przebędą w trakcie polarnej zimy.

Jedną z wielu atrakcji jakie były przygotowane na spotkania feryjne były zajęcia plastyczne, na których wykonywaliśmy pingwiny na lodowych krach, powstała arktyczna wioska, ze styropianu wycinaliśmy zimowe obrazki, śnieżynki z papieru,  zimowe krajobrazy z wykorzystaniem płatków kosmetycznych i innych materiałów. Oprócz tego, bawiliśmy się masą piankową oraz piaskiem kinetycznym, samodzielnie zrobionym, który przyniósł nam mnóstwo radości i wspaniałej zabawy. Dzięki temu, dzieci mogły się przekonać, że  z pomocą tak prostych materiałów i wyobraźni można zdziałać „cuda”. Do ciekawych zajęć należy zaliczyć  wykonywanie serduszkowych rozmaitości z okazji zbliżających się  Walentynek.

spotkanie

Żeby dzieci kojarzyły książkę nie tylko z podręcznikiem szkolnym  i nudną lekturą a postrzegały ją jako źródło rozrywki i dobrej zabawy zorganizowano zajęcia literackie i  głośne czytanie popularnych wśród młodych ludzi książek. Ponadto, odbyły się zajęcia promujące zdrowy styl życia, a uczestnicy mogli wykazać się swoimi wiadomościami o zdrowym żywieniu. Po umysłowych potyczkach, w ciszy i skupieniu dzieci rozwiązywały krzyżówki  i rebusy,  grały w gry planszowe, kalambury.  Dużym zainteresowaniem oczywiście cieszyły się zawody sportowe, gdzie panowała duża rywalizacja i dużo ruchu.

Dużą niespodzianką było przybycie na zajęcia zaproszonego gościa, mieszkańca Żelisławic i pracownika Nadleśnictwa Siewierz pana Piotra Balińskiego, który w bardzo ciekawy i przystępny dla nich sposób opowiadał o zwierzętach zamieszkujących nasze lasy, pokazywał obrazki przedstawiające ich podobizny tropy, które możemy spotkać w lesie lub jego okolicach. Zapoznaliśmy się również  z rosnącymi na naszym terenie drzewami i ich charakterystycznymi cechami. Jak je rozpoznać i gdzie je można spotkać. Na zakończenie każdy otrzymał książkę z wycinankami   i zwierzętami z lasu, kolorowe kredki zapakowane w ekologiczne opakowanie oraz tatuaże zwierząt.

spotkanie

Cieszymy się, że młodzi ludzie zechcieli spędzić swój wolny czas nie tylko przed komputerem i telewizorem, lecz w bibliotece między kolorowymi bajkami i książkami. Ferie bardzo szybko minęły i przyszedł moment na podsumowanie. Uczestnicy zajęć  uznali, że był to dla nich bardzo miło spędzony czas i już z niecierpliwością czekają na wakacje podczas których znów będą mogli beztrosko spędzać czas w bibliotece wśród zaczarowanego świata bajek i baśni.

Na zakończenie każdy uczestnik zajęć otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodki upominek.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za mile spędzony czas i serdecznie zapraszam do odwiedzenia biblioteki w ciągu roku oraz zapraszam na kolejne spotkania.

Nadesłała:  Justyna Madejska,  Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu,                Filia biblioteczna w Żelisławicach

Biblioteka wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju

cele pokój