[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Bliżej siebie w Eurece

niewidomyWśród tematów zajęć dla dzieci i młodzieży proponowanych przez Eurekę-Wypożyczalnię dla Dzieci i Młodzieży znajdują się zajęcia edukacyjne pod nazwą „Bliżej siebie”. Mają one na celu zapoznanie uczniów z problemem niepełnosprawności oraz kształtowanie pozytywnych postaw ludzi widzących wobec osób niewidomych.

Początkowo warsztaty organizowane były z okazji obchodzonego w październiku Światowego Dnia Białej Laski. Od kilku lat, ze względu na ogromną popularność zajęcia na stałe weszły do bibliotecznego kalendarza i korzystająca z nich młodzież odwiedza bibliotekę przez cały rok.

spotkanie

W trakcie zajęć, uczestnicy poznają przedmioty ułatwiające życie osobom niewidomym: skarpetniki (ułatwiające kompletowanie skarpetek podczas prania), mówiące zegarki czy czujniki na wodę. Próbują także czytać gazety przez różnego rodzaju szkła powiększające i nakładki na książki oraz wczuć się w rolę osoby niewidomej i jej przewodnika. Najwięcej emocji wzbudziły, jak zawsze metalowe tabliczki i rylce, służące do zapisywania tekstu pismem Braille`a. Przedmioty codziennego użytku, które ułatwiają funkcjonowanie osobom niewidomym i słabowidzącym uczestnicy mogli zobaczyć dzięki uprzejmości Polskiego Związku Niewidomych z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim, z którym biblioteka współpracuje od wielu lat.zajęcia

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu

Biblioteka wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju

cele  zdrowie  edukacja nierówności miasto