[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W WOJKOWICACH KOŚCIELNYCH

Czy ferie w Bibliotece mogą być nudne? W Wojkowicach Kościelnych absolutnie nie!

plakatW filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych ferie odbywały się pod hasłem: „Z Nelą na kole podbiegunowym”.

Nela to najmłodsza reporterka na świecie. Zaczęła podróżować w wieku pięciu lat – odwiedziła już m.in. Zanzibar, Filipiny, Wietnam czy Dominikanę oraz koło podbiegunowe. Podczas zajęć dzieci poznały podróże Neli, do najodleglejszego i skutego lodem zakątka ziemi jakim jest koło podbiegunowe. Zapoznały się także z mieszkańcami tej lodowej krainy, w której każdego dnia trzeba dzielnie walczyć o przetrwanie ze względu na trudne warunki klimatyczne. Razem z Nelą urządziliśmy sobie rajd po arktycznym kole podbiegunowym i krajach skandynawskich. Byliśmy z wizytą u gościnnych Eskimosów, gdzie jeździliśmy w psim zaprzęgu, spotykaliśmy maskonury, szukaliśmy niedźwiedzia polarnego i reniferów.

stolik

Odwiedziliśmy również Antarktydę, aby spotkać dostojne pingwiny. W tych podróżach i poszukiwaniach pomagały nam książki Neli : „Nela na kole podbiegunowym” oraz „ Nela i zwierzęta polarne”, których fragmenty czytaliśmy sobie podczas każdych zajęć.

W czasie spotkań powstało wiele prac nawiązujących do tematu ferii i zimowej pory roku m.in.: kolorowe bałwanki i pingwinki, zimowe krajobrazy, eskimoskie wioski, wyrolowane bałwanki na sankach, Eskimosi z wykorzystaniem papierowych talerzyków i waty.

Miłą niespodzianką  dla uczestników spotkań była wizyta przedstawiciela Nadleśnictwa Siewierz.  W bardzo ciekawy oraz interesujący sposób opowiadał on na czym polega praca leśniczego. Pokazywał rysunki zwierząt i drzew opowiadał o i ich życiu w lesie. Dzieci pogłębiły swoją wiedzę na temat gatunków drzew, ptaków, zwierząt zamieszkujących siewierskie lasy.  Dowiedziały się, jak należy dbać o zwierzęta w czasie zimy. Na zakończenie spotkania dzieci od pana leśniczego dostały upominki: ciekawe książeczki, kredki i gry.

stolik

Jedne z zajęć jak co roku były poświęcone akcji  „Dzień Bezpiecznego Internetu”, podczas którego rozmawialiśmy o niebezpieczeństwach czyhających w sieci oraz o właściwym korzystaniu z dobrodziejstwa, jakim jest Internet, a uczestnicy wykonali plakat pt. ”Bezpieczny Internet”. Wiele frajdy dostarczyły uczestnikom też różnego rodzaju gry planszowe, kalambury, gra „5 sekund” i zabawy zręcznościowe. Dwa tygodnie minęły nie tylko przyjemnie ale także twórczo i aktywnie.

W tegorocznych „Feriach zimowych w bibliotece” wzięło udział 24 dzieci, które po każdym dniu spędzonym w bibliotece wychodziły zadowolone. Na zakończenie ferii uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe dyplomy, małe upominki i słodkie „co nieco”. Z prac wykonanych przez dzieci w czasie ferii powstała piękna i oryginalna wystawa. I chociaż ferie się skończyły wojkowicka biblioteka oferując dobrą książkę serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do odwiedzin.

Nadesłała: Marzena Wacławek, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu, Filia biblioteczna Wojkowice Kościelne

Biblioteka wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju

cele      edukacja ląd  pokój