[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

JUBILEUSZOWE SPOTKANIE DKK

DKK29 marca 2018 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się wyjątkowe, bo jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Jego członkinie czerpią przyjemność z dyskutowani a o literaturze już 10 lat, wymieniając uwagi i opinie na temat omawianych comiesięcznie książek i wielu pozycji, po które sięgają w czasie wolnym, podpowiadając tym samym ciekawe lektury. Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki to jednak nie tylko poważne dyskusje literackie, ale i atmosfera oraz dobra zabawa, która przyciąga do czytania.

Okrągły jubileusz Klubu przypadał w lutym, w związku z czym Dyrektor Biblioteki Publicznej w Łazach Elżbieta Gradzik przygotowała dla miłośniczek książek szczególną niespodziankę – wyjazd do Opery Śląskiej w Bytomiu na operetkę „Baron cygański”. Piękne kostiumy, zachwycająca muzyka i taniec, historia miłości Safii i Sandora Barinkaya, która znajduje swój radosny finał – tak klubowiczki zaczęły świętować podsumowanie mijających na literackich rozmowach dziesięciu lat.

Finałem było marcowe spotkanie przy torcie i kawie, z garściami wspomnień, łezką kręcącą się w oku, pomimo szerokich uśmiechów na twarzy… oczywiście z książką w tle. W następujący sposób opisała ją nasza mistrzyni literackich podsumowań Elżbieta Szafruga:

„Ben Eliot brytyjski pisarz i twórca licznych bestsellerów oraz musicali, tj. „Popcorn” i „We Will Rock You” napisał niezwykłą powieść zatytułowaną „Dwaj bracia”.

Ta fikcyjna historia oparta na prawdziwych wydarzeniach rodzinnych rozgrywa się w czasie kryzysu gospodarczego, władzy Hitlera, wybuchu II wojny światowej i klęski Niemiec. Miejscem akcji  jest Berlin, gdzie niemieccy Żydzi z dnia na dzień przestają być Niemcami, a stale rozrastająca się machina zbrodni przybliża ich do zagłady.

Brytyjski urzędnik państwowy Paul Stare po siedemnastu latach otrzymuje od Dagmary Stengel list-zaproszenie do Berlina Wschodniego. Bratowa celowo umieszcza w nim ulubiony zwrot Friedy: „Wszyscy czekają na Mojżesza” przez co nie budzi wątpliwości jego autentyczność. Rozmowa z brytyjskim  wywiadem nie zmienia postanowienia wyjazdu, ponieważ Stare podejrzewa, że agentka Stasi potrzebuje pomocy. Przed podróżą Stare opowiada przyjaciółce Billy o poplątanych losach Otto i Paulusa, z których jeden okazuje się być Niemcem, a drugi Żydem. Bliźniacy od lat rywalizują o uczucia Dagmary Fischer i razem z nią oraz Silke tworzą sobotni klub wzajemnej pomocy. Incydent z udziałem rodziny Fischerów i bojówkarzy SS, w którym Dagmara liże berliński bruk upokarza dziewczynę tak bardzo, że przysięga za wszelką cenę nie dać się zabić.  Prawdziwy zbieg okoliczności sprawia, że dzień urodzin chłopców zbiega się z powstaniem NSDAP, która nader  szybko upomina się o prawdziwego syna Niemiec. Ogarnięty wściekłością i nienawiścią do hitlerowców Otto zostaje zmuszony do nauki w szkole Napola. Dzięki planowi Paulusa brat kontynuuje naukę i zakłada mundur SS, przez co chroni  rodzinę i rzecz jasna ukochaną. W Noc Kryształową ratuje Dagmarę z płonącego domu, a ona z wdzięczności oddaje mu serce. Dowiadując się o wyjeździe Paulusa na wyspy, zmienia zdanie i jemu wyznaje miłość. Manipulując uczuciami chłopców, sprawia, że Paulus rezygnuje z wyjazdu i wprowadza w życie kolejny plan.

Czy ocali w ten sposób życie swoje i najbliższych? O czym dowiaduje się Otto z ust ukochanej kobiety?”.

Nadesłała: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach