Marzycielska Poczta w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu
Marzycielska Poczta narodziła się pod koniec 2009 roku. Jest to akcja, która narodziła się w Stanach Zjednoczonych i polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci.
Założycielem Marzycielskiej Poczty w Polsce jest Tomek Chmiel, który opisał ją na swoim blogu, zachęcając wszystkich do włączenia się do akcji. Dołączyła do niego Weronika Mazurkiewicz, wówczas 17- letnia wolontariuszka i wspólnymi siłami znaleźli pierwsze dzieci i chętnych do pomocy.
Idea Marzycielskiej Poczty polegająca na niesieniu bezinteresownej pomocy i wsparcia psychicznego tak ważnego w walce z chorobą szybko przyjęła się w naszym kraju i aktualnie jest jedną z najpopularniejszych tego typu akcji. Marzycielska Poczta nie jest akcją jednostronną, gdyż chore dzieci i ich rodzice w miarę możliwości odpisują na listy i kartki, a także zostawiają pisemne podziękowania na swoich profilach.
Biblioteka w Raciborzu uczestniczy w akcji niemal od samego początku. Już od 2010 roku zapraszamy dzieci z pobliskich szkół, którym przedstawiamy ideę akcji, a następnie profile chorych dzieci, do których mogą napisać kilka ciepłych słów i stworzyć własnoręczną kartkę. Tym razem przyjechali do nas uczniowie dwóch klas z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kobyli.
Pierwsza grupa napisała świąteczne kartki do Mateusza Szostaka, ośmiolatka chorującego na mukowiscydozę i do Natalii Sidło, jedenastolatki z chorobą Downa i niedoczynnością tarczycy. Druga grupa pisała do Kuby Ostasza, chorującego na przepuklinę oponowo-rdzeniową, wodogłowie i niedowład kończyn, Sebastiana Laskowskiego – chłopca, który szczególnie potrzebuje wsparcia, gdyż przez swoją chorobę zamknął się w sobie bojąc się odrzucenia przez otoczenie. Dziewczynki bardzo chętnie napisały krótkie listy i kartki do Asi Kowalskiej, wesołej dwunastolatki, która lubi czytać i jest uzdolniona plastycznie. Mamy nadzieję, że wszystkie listy, życzenia i kartki świąteczne wywołają uśmiech na twarzach chorych dzieci i ich rodziców, a także dodadzą im sił w walce z chorobą.
Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Racibórz